Starší žáci rázně vykročili vstříc MČR

Kvalifikační závody na MČR již mají za sebou i starší žáci (ročníky narození 2000 - 2002). V Jablonci nad Nisou si v konkurenci všech oddílů Ústeckého a Libereckého kraje vyplavali velmi slušných 16 individuálních titulů pro oblastní přeborníky. Další dva pak přidali žačky ve štafetách.

Mezi čtrnáctiletými se ve skvělé formě představil Josef Valenta, který si ve všech svých závodech vytvořil osobní rekordy a po právu také ve všech získal medaili. Prvenství bral v obou polohových závodech (200 a 400 metrů) a v kraulovém sprintu na 50 metrů. Stejný počet stříbrných medailí získal na tratích 100, 400 a 1500 metrů kraul a medailovou sbírku uzavřel bronzem za 200 metrů kraul.

Stejným počtem prvních míst se může pochlubit i Markéta Jenčková, která potvrdila své středotraťařské a vytrvalostní vlohy triumfy na 200, 400 a 800 metrů kraul. Za polohové závody na 200 a 400 metrů brala stříbrnou a bronzovou medaili.

Prsařka Barbora Veselá vyhrála obě své hlavní disciplíny (100 a 200 metrů prsa) a v obou případech překonala oddílový rekord čtrnáctiletých. Svou třetí medaili vybojovala třetím místem na 200 metrů polohově.

Medailově nejchudší byl ročník 2001. Naproti tomu byl mezi nimi plavec s nejvíce prvenstvími na osobu. Byl jím Filip Kudláček, který ovládl své hlavní závody na 100 a 200 metrů znak, ke kterým přidal další prvenství na 400 a 1500 metrů kraul. Pátou medaili získal na 200 metrů kraul.

Všemi třemi kovy se může pochlubit Josef Štemberk, který vyhrál 200 metrů motýlek, na poloviční trati byl druhý a třetí místo obsadil na 400 metrů kraul. Bez medaile nezůstali ani Jiří Lisý a Johana Holá.

Naopak nejbohatší medailovou sbírkou se mohou pochlubit především dvanáctileté žačky. Hlavní zásluhu na tom mají Eliška Dvořáková s Kamilou Slabihoudovou, které dohromady posbírali 18 medailí. Mírně úspěšnější byla Slabihoudová, která dvakrát vyhrála (200 metrů polohově a 800 metrů kraul), třikrát byla druhá (200 metrů prsa, 400 metrů kraul a polohově) a čtyřikrát třetí (100 a 200 metrů znak, 100 metrů prsa a 200 metrů kraul). Dvořáková byla pětkrát druhá (100 a 200 metrů kraul, 100 metrů znak a prsa a 200 metrů polohově) a také čtyřikrát třetí (50 a 800 metrů kraul, 200 metrů prsa a 400 metrů polohově). Bez medaile nezůstali ani Jakub Kindl, Alice Richtrová a Michaela Malinová.

Ve štafetových závodech na 4x50 metrů kraul a polohově obsadili žáci pokaždé třetí místo (Valenta, Kudláček, Lisý, Štemberk).

Žačky ve stejných závodech dominovaly, když štafeta „A“ (Jenčková, Veselá, Richtrová, Dvořáková/Slabihoudová) obsadila obě první místa a štafeta „B“ (Slabihoudová/Dvořáková, Holá, Malinová, Strašková) obě třetí místa.