Tomáš Franta překonal rekordy ČR i limity pro MSJ a EH

Společně s dalšími nadějnými českými dorostenci vyrazil Tomáš Franta na Multiutkání juniorů do Izraele. Konkurenty mu byli nejlepší junioři z Rakouska, Polska, České republiky, Bulharska, Řecka, Turecka, Kypru, Slovinska, Ukrajiny a Brazílie. V Izraeli se chtěl poprvé pokusit o splnění limitů pro juniorské mistrovství světa do Singapuru a také pro nově vzniklé Evropské hry, které se uskuteční v Baku. Cíl, se kterým tam jel, splnil na sto procent.

Jako první závod plaval 200 metrů znak, kde si vylepšil o více než dvě vteřiny osobní rekord na 2:03,19, obsadil druhé místo a kvalifikoval se na obě výše zmíněné akce. Na konci prvního závodního půldne byl ještě součástí štafety na 4x100 metrů polohově (čtvrté místo), kde obstaral první (znakový) úsek. A dařilo se mu náramně. Časem 56,85 svůj úsek vyhrál, vylepšil si o téměř půl vteřiny osobní rekord a opět splnil oba limity. A protože limity byly lepší než stávající český dorostenecký rekord, vylepšil i ten (o 28 setin).

V odpoledním bloku na Tomáše Frantu opět čekal jeden individuální a jeden štafetový závod. V závodě na 100 metrů znak (56,91) obsadil čtvrté místo a mírně zaostal za svým výkonem ze štafety. Nicméně i tento čas by mu stačil na pokoření všeho, co se mu podařilo ve štafetě. Na konci dne byl součástí bronzové štafety na 4x200 metrů kraul, kde plaval druhý úsek (1:57,45).

V neděli dopoledne měl na programu pouze sprint na 50 metrů znak. Na této trati překonal český dorostenecký rekord již v půlce března v Hradci Králové, na pokoření limitů to však nestačilo. To se povedlo až nyní třetím místem v Izraeli, kde rekord opět vylepšil, tentokrát o tři desetiny (26,56).
V odpoledním bloku plaval doplňkový závod 100 metrů motýlek a novým osobním rekordem (57,49) obsadil sedmé místo. Na úplný závěr plaval druhý úsek (51,20) stříbrné štafety 4x100 metrů kraul.

„Jsem hrozně šťastný, že se mi podařilo splnit všechny znakařské limity, protože v jarní části sezony jsem se soustředil hlavně na tyto závody. A je vážně fajn, že to klaplo. Teď už se můžu v klidu připravovat na Evropské hry a na MS juniorů. Taky mě dost překvapily a potěšily naše úspěchy ve štafetách. Popravdě jsem nám nejvíce věřil na polohovou štafetu, ale nakonec jsme nejlepší výkony podali v obou kraulových, ve kterých jsme získali i cenné kovy.“

Evropské hry se konají v termínu 12. – 27. června, mistrovství světa juniorů pak po prázdninách 1. – 6. září.