Domácí plavci Dvořák a Hornofová vyhráli chomutovský Memoriál Jaroslava Jezbery

V Chomutově se poslední dubnovou sobotu odplaval již 30. ročník Memoriálu Jaroslava Jezbery. Na těchto tradičních závodech pro mladší žáky se jako hlavní závod plave 200 metrů polohově. Letos mezi chlapci i děvčaty zvítězili domácí plavci Maxim Dvořák a Jitka Hornofová. Stejný „double“ se předtím povedl pouze v roce 2010 dvojici Tomáš Franta – Štěpánka Šilhanová. Součástí závodů byla také Cena Matěje Volfa, plavána jako OPEN finále na 50 metrů motýlek.

Jitka Hornofová se při první příležitosti závodit v novém domovském bazéně předvedla ve velmi dobré formě. Nejprve vyhrála 200 metrů kraul, pak doplavala dvakrát druhá na padesátimetrových sprintech (znak a prsa) a na konci triumfovala v hlavním závodě na 200 metrů polohově. Stala se tak po Baumrtové, Šilhanové a Slabihoudové (2x) čtvrtou domácí plavkyní, které se v tomto závodě podařilo zvítězit. Svým časem (2:38,60) o půl vteřiny překonala stávající rekord závodu.

Stejnou bilancí se může pochlubit i Maxim Dvořák, který vyhrál 200 metrů kraul, druhá místa bral za 50 a 100 metrů kraul a na závěr si také doplaval pro triumf v hlavním závodě na 200 metrů polohově. Před ním se to z domácích plavců podařilo pouze Tomášovi Frantovi a Kristiánovi Kolumberovi.

Ve všech závodech Maxima Dvořáka na stupně vítězů doprovázel Tomáš Moravec, který doplaval druhý na 200 metrů kraul a v polohově (hl. závod) a třetí na 50 a 100 metrů kraul. Navíc přidal ještě bronz za 50 metrů znak.

Na stupně vítězů se dokázaly ještě proplavat Zuzana Svobodová a Julie Hrbková. Svobodová byla druhá na 50 a 200 metrů kraul, třetí na 50 metrů prsa, v hlavním závodě pak doplavala na nepopulárním čtvrtém místě. Hrbková byla druhá na 100 metrů kraul, třetí na 50 metrů motýlek v hlavním závodě skončila pátá.

V mladší kategorii (devítiletí a mladší) se na stupně vítězů dostali Lukáš Selingr, který zkompletoval celou sadu medailí (první na 50 metrů znak, druhý na 50 metrů kraul a třetí na 100 metrů kraul), a Kateřina Tautrmanová – druhá na 200 metrů kraul a třetí na 50 metrů kraul.

Závod věnovaný Matějovi Volfovi vyhrál Kristián Balon ze Žatce

Závodu se zúčastnili i starší žáci. Nejlépe z nich si vedl Karel Kaška, který si mimo jiné doplaval pro medaili (stříbro) i ve finálovém závodě na 50 metrů motýlek. Tento závod byl věnován památce Matěje Volfa, který minulý rok v pouhých třinácti letech podlehl své nemoci. Ve finále ho doplnil i Kryštof Kočí. První ročník tohoto památečního závodu dokázal symbolicky vyhrát Matějův nejlepší kamarád, žatecký Kristián Balon. V kategorii žaček zvítězila Kamila Javorková z Litvínova.

Všichni finalisté nastoupili k závodu v památečním tričku, po doplavání závodu ti nejlepší poté na stupních vítězů obdrželi z rukou Matějových rodičů drobné předměty na motivy jeho oblíbené filmové postavičky a speciální medaile, na jejichž výrobě se podílela maminka jiného, podobně onkologicky nemocného chlapce.