Chomutovští plavci si podmanili krajské přebory staršího žactva

Krajské přebory, nutnou podmínku pro kvalifikaci na mistrovství České republiky, již mají za sebou i starší žáci plaveckého oddílu TJ Slávie Chomutov. Plavci narození v letech 2003-2005 si navíc vůbec poprvé zaplavali v bazéně v Bílině. A tamní bazén jim náramně sednul, čtrnáct plavců z patnáctičlenné výpravy si doplavalo alespoň pro jednu medaili. Nejvíce se dařilo trojici Eliška Doksanská, Karel Kaška a Tomáš Moravec, kteří dohromady zajistili pro chomutovské barvy patnáct zlatých medailí.

Čtrnáctiletých plavců se z chomutovského oddílu zúčastnili pouze dva, Eliška Doksanská a Michal Vlček. Eliška nenašla přemožitelku na žádné z kraulových tratí, které plavala – vyhrála 100, 200, 400 i 800 metrů, k těmto titulům oblastní přebornice přidala ještě prvenství za 200 metrů znak. Na druhých místech pak doplavala v polohových závodech na 100, 200 a 400 metrů a na 100 metrů znak. Michalovi se nejvíce dařilo v těch nejnáročnějších plaveckých disciplínách – druhý doplaval na 400 metrů polohově a třetí na 200 metrů motýlek.

Ještě o jedno prvenství více než Eliška zaznamenal třináctiletý Karel Kaška, který se radoval ze šesti triumfů – 50, 200, 400, 1500 metrů kraul, 200 metrů motýlek a 400 metrů polohově. Druhá místa obsadil v závodech 200 metrů polohově a na 100 metrů kraul a motýlek. Dvakrát druhá (200 a 400 metrů polohově) a dvakrát třetí (200 metrů kraul a 200 metrů motýlek) doplavala Markéta Vávrová, Veronika Zelenková skončila druhá na 200 metrů motýlek a třetí v polovičním závodě a Ondřej Bušek si doplaval pro třetí místa za 200 metrů znak a 400 metrů kraul.

Nejpočetnější zastoupení měla chomutovská výprava mezi dvanáctiletými plavci. Z nich se výsledkově nejvíce dařilo Tomášovi Moravcovi a Zuzaně Svobodové, kteří si pro jednu z medailí došli po každém svém závodě. Tomáš Moravec vyhrál 100 a 200 metrů kraul, 100 metrů polohově a 200 metrů znak, pro stříbra si na stupně vítězů došel po 400 a 1500 metrů kraul, 200 a 400 metrů polohově a 100 metrů znak.

Zato Zuzaně Svobodové nebyla zlatá medaile souzena – doplavala osmkrát na druhém místě a jednou třetí. Stříbrná byla v závodech 100, 200 a 400 metrů kraul, na všech polohovkách (100, 200 a 400 metrů) a na 100 a 200 metrů prsa, třetí pak skončila na 50 metrů kraul. Pátým chomutovským plavcem, který by získal medaili ve všech svých devíti závodech, mohl být Maxim Dvořák. Jeho počet medailí se však zastavil na hodnotě osm – jednou totiž doplaval čtvrtý. Vyhrál 50 metrů kraul, druhý byl na 100 metrů polohově, motýlek a kraul a 200 metrů kraul a třetí v závodech 400 a 1500 metrů kraul a 400 metrů polohově.

Pro medaile si doplavali i další dvanáctiletí plavci. Jan Valenta vyhrál 100 metrů znak a třetí místa obsadil v závodech 100 a 200 metrů polohově, 100 metrů kraul a 200 metrů znak, Kateřina Kosková vyhrála 200 metrů motýlek, Vojtěch Bristrovič získal dvě stříbra za 100 a 200 metrů prsa, Klára Sajlerová má stříbro (200 metrů motýlek) a bronz (800 metrů kraul) a na 200 metrů motýlek si pro bronz doplavala Eliška Veselá.

Plavci TJ Slávie Chomutov svými skvělými výkony zcela jistě zamotali hlavy jejich trenérům ohledně disciplín, které jim přihlásí na republikové šampionáty, protože většina z nich plavala devět závodů, na MČR jich však mohou plavat pouze šest. O tituly mistrů republiky se dvanáctiletí utkají v Kopřivnici, třináctiletí v Trutnově a čtrnáctiletí se vydají do Prostějova.