Anežka Doksanská získala na Poháru ČR čtyři medaile, z toho dvě zlaté

Anežka Doksanská prožila velmi podařený víkend v domovském bazéně v Chomutově, kde se konal Pohár ČR desetiletého žactva. Mezi nejlepšími desetiletými plavci z celých Čech dokázala posbírat celkem čtyři individuální medaile včetně dvou zlatých. V Mladé Boleslavi ve stejný termín soupeřili jedenáctiletí plavci, kde také měla chomutovská Slávie své zastoupení.

V Chomutově zářila Anežka Doksanská

Plavecký oddíl TJ Slávie Chomutov se stal po dvou letech opět hostitelem jedné z vrcholných plaveckých žákovských akcí. Mezi nejlepší desetileté plavce se kvalifikovala i osmička chomutovských závodníků, z nichž se výsledkově nejvíce dařilo Anežce Doksanské a jen těsně unikla individuální medaile i Vojtěchovi Rutovi.

Anežka Doksanská velmi úspěšně navazuje na chomutovskou „znakařskou školu“, když hned v úvodní disciplíně zcela suverénně ovládla 100 metrů znak v čase 1:18,57, kterým překonala o téměř čtyři vteřiny dnes již letitý oddílový rekord Štěpánky Šilhanové z roku 2008. První půlden zakončila stříbrnou medailí na 200 metrů kraul, přestože ještě 50 metrů před cílem na druhé místo ztrácela dvě vteřiny.

Druhý den zaplavala další oddílový rekord, tentokrát v závodě 50 metrů znak (37,65). Na závěr Poháru ČR si doplavala pro bronz na 400 metrů kraul. A opět to bylo podobně jako na poloviční trati díky skvěle rozvrženým silám, kdy druhou půlku závodu plavala o více než čtyři vteřiny rychleji než první. Do první desítky se dostala i ve zbývajících disciplínách – pátá na 100 metrů a šestá na 50 metrů kraul.

Z jejích výkonů měly velkou radost i trenérky Markéta Šilhanová s Milenou Neumannovou. „Anežka ukazuje, že máme v oddíle další veliký talent. Úspěšně navázala na letní Pohár ČR, kdy brala také čtyři medaile. A je skvělé, že dokáže stejně dobře zaplavat jak sprinty, tak i středně dlouhé závody,“ dodala Šilhanová.

V domácím bazéně se ale nedařilo jen Doksanské, byť ostatním medaile, mnohdy těsně, unikaly. Nejblíž k ní byl Vojtěch Rut, který doplaval čtvrtý na 100 metrů motýlek, pátý na 50 metrů znak, sedmý na 50 metrů motýlek a elitní desítku uzavíral na 100 metrů znak.

Mezi deset nejlepších závodníků se opakovaně dařilo prosazovat velice všestranné Tereze Vlasákové, která doplavala šestá na 50 metrů motýlek, sedmá na 100 metrů prsa, osmá na 100 metrů motýlek a desátá místa vybojovala na 50 metrů prsa a 400 metrů kraul. Třikrát se totéž podařilo i Kamile Kaškové – šestá na 100 metrů motýlek, osmá na 200 metrů polohově a desátá na 50 metrů motýlek. Pro jedno deváté místo si doplaval Jakub Jezbera. Mezi nejlepší desetileté plavce se během podzimu kvalifikovali i Jan Žiaček a Sarah Krstičová.

I s těmito plavci byly trenérky spokojené. „Všichni si dělali osobní rekordy a to vždy potěší jak nás, tak plavce samotné. Někteří se dokonce museli vypořádat i s různými nemocemi během přípravy, přesto to zvládli na výbornou. Abych byla i konkrétní, tak Terka je mimořádně všestranná závodnice, s věkem určitě zesílí a myslím, že bude patřit k velmi rychlým holkám. Vojta je zatím oproti ostatním chlapcům trošku menší, dohání to ale neuvěřitelnou pílí v tréninku, až za pár let vyroste a zůstane dál stejně poctivý, taky o něm určitě ještě uslyšíme. Kuba zase posouval své osobáky o největší porce vteřin. Opravdu všichni plavali velmi dobře,“ usmívá se spokojená Šilhanová.

Chomutovským plavcům se dařilo i ve štafetách. Smíšenou štafetu na 4x50 metrů polohově vyhráli a v kraulové doplavali třetí. Obě plavali ve složení A. Doksanská, T. Vlasáková, V. Rut a J. Jezbera.

Osobní rekordy padaly i v Mladé Boleslavi

Největší chomutovskou nadějí byla Veronika Chalupová, která na letním Poháru ČR ovládla 200 metrů znak. Na podzim však laborovala se zraněním a do přípravy naskočila velmi pozdě. Proto se jí zlatou medaili obhájit nepodařilo a doplavala pátá. Elitní desítku pak uzavírala na 100 metrů znak.

Mezi deset nejlepších se dvakrát díky motýlkovým závodům dostala také Karolína Hanáčková. Osmé místo obsadila na 50 metrů motýlek a deváté na dvojnásobné trati. Pro deváté místo si doplaval i Michal Werschall na 200 metrů znak. Dalšími účastníky byli Jiří Pavuk, Adéla Nezbedová a Kateřina Sklenářová.

I s výkony z Mladé Boleslavi byly trenérky spokojené, přestože na první pohled nejsou tak působivé jako u jejich desetiletých oddílových parťáků. „Naše dvě největší naděje na medaile prožily smolný podzim. Verča byla dlouho zraněná a přesto, že toho moc nenatrénovala, dokázala se alespoň přiblížit k osobáčkům a páté místo je parádní. Kája je zase velmi často nemocná, až se pořádně uzdraví, bude ty medaile určitě atakovat. Ostatní plavci si dělali většinou samé osobáky, takže si určitě zaslouží pochvalu, i když se třeba ani jednou nevešli mezi deset nejlepších. Sportování takto malých dětí není jen o medailích, ale především o radosti, kterou děti po zlepšení osobního rekordu mají. A my jí máme také,“ uzavřela Markéta Šilhanová.