Anežka Doksanská zazářila na Poháru ČR

Mladší žactvo TJ Slávie Chomutov absolvovalo své letní vrcholy v podobě Pohárů ČR, kde soutěžili s nejlepšími plavci z celých Čech. Desetiletí závodili v Mladé Boleslavi, odkud se s medailemi vrátili Lukáš Selingr, Kateřina Tautrmanová a obě štafety, z Kladna pouze Anežka Doksanská, zato se dvěma tituly.

Dvě výhry Anežky Doksanské

Anežka Doksanská na Poháru ČR potvrdila roli znakařské jedničky mezi svými vrstevnicemi. V obou závodech – na 100 i na 200 metrů vyhrála s velkým náskokem. V prvních polovinách v obou závodech s Doksanskou vždy dokázala udržet kontakt alespoň jedna soupeřka, v druhých polovinách závodů pak ale už dávala jasně najevo svou dominanci. Ke dvěma znakařským titulům přidala ještě bronz z kraulové dvoustovky. V dalších třech závodech (50, 100 a 400 metrů kraul) skončila na nepopulárním čtvrtém místě.

Mezi nejlepších deset závodníků se dokázali prosadit Vojtěch Rut (sedmý a devátý na 50 a 100 metrů motýlek), Jakub Šareš (devátý na 200 metrů polohově a dvakrát desátý na 100 metrů motýlek a 200 metrů kraul), Jakub Pospíšil (osmý na 100 metrů prsa) a Tereza Vlasáková (desátá na 200 metrů prsa). Mezi elitu jedenáctiletých žáků se během jara dokázali kvalifikovat ještě Jakub Jezbera a Kamila Kašková.

Do smíšených štafetových závodů nasadili chomutovští vždy dva týmy. Štafeta „A“ (Jezbera, Vlasáková, Rut, Doksanská) doplavala v polohovém závodě pátá, v kraulovém šestá.

Výkony si velmi pochvalovaly trenérky Milena Neumannová s Markétou Šilhanovou. „Máme radost jak z výkonů, tak z atmosféry v týmu, kdy si naši plavci navzájem fandili, podporovali se a byli zkrátka skvělí. Největší radost jsme všichni měli samozřejmě z Anežky, která dvakrát vyhrála. Skončila i třikrát čtvrtá, z toho byla sama trošku smutná, ale radost ze tři medailí to vše samozřejmě přebila. Velmi nás potěšil i Kuba Šareš, který letos prožívá velký výkonnostní vzestup a tady to potvrdil třemi umístěními v desítce. Mezi tu se dostali i Vojta Rut s Terkou Vlasákovou. Trošku smůly měl Kuba Jezbera, který by se tam na 50 motýlek vešel taky, bohužel mu při startu podklouzla noha, nabral hned na startu velkou ztrátu a skončil čtrnáctý. Všichni plavali většinou v osobních rekordech, a hlavně si to užívali, což je nejdůležitější. Ještě bych chtěla speciálně poděkovat Katce Nevolové, které se sice nepodařilo na Pohár kvalifikovat, ale přesto s námi jela, jenom aby se postavila i štafeta „B“ a všichni naši plavci si mohli tu štafetu zaplavat,“ ocenila Neumannová.

Štafetová radost v Mladé Boleslavi

V Mladé Boleslavi se představili desetileté závodníci, a i tam se chomutovští plavci těšili z medailí. O ty individuální se postarala dvojice Lukáš Selingr (třikrát) – Kateřina Tautrmanová (dvakrát). Selingr si doplaval pro stříbrnou medaili na 50 metrů motýlek a pro dva bronzy za 100 a 400 metrů kraul. I ve všech dalších závodech se vešel mezi nejlepší desítku. Podobně na tom byla také Kateřina Tautrmanová. Dva bronzy získala na 50 a 200 metrů kraul a ve zbylých čtyřech závodech doplavala v elitní desítce.

Mezi deset nejlepších závodníků se dokázali dále dostat Jan Kubišta, které se to podařilo hned pětkrát (nejlépe šestý na 100 metrů kraul) a svůj jediný závod (400 metrů kraul) proměnila v osmé místo Laura Rychlíková. Díky svými výkonům během letní sezony si v Mladé Boleslavi mohli zaplavat také Tereza Šindelářová, Petra Jírová, Kateřina Ryková a Tereza Mulačová.

Mladoboleslavským vrcholem z chomutovského pohledu se ukázal být až úplně poslední závod, kterým byla smíšená kraulová štafeta. V ní se kvarteto Šindelářová, Kubišta, Selingr a Tautrmanová ve velmi těsném závodě podařilo zvítězit. V polohové štafetě doplavala TJ Slávie Chomutov na třetím místě (Kubišta, Ryková, Selingr, Tautrmanová).

I desetileté žactvo zhodnotila Milena Neumannová. „Bohužel se to konalo ve stejném termínu jako jedenáctiletí, takže jsem tam s nimi nemohla být. Každopádně mám zprostředkované informace, že ta vítězná kraulová štafeta byl moc krásný závod, po kterém se u některých rodičů objevily i slzičky. Hodnocení individuálních výkonů bude hodně podobné tomu z Kladna. Většina také dokázala plavat v osobních rekordech, někteří i dost výrazně, třeba Laura Rychlíková, které se na čtyřstovku zlepšila skoro o půl minuty. Nebo Terka Šindelářová, ta se blýskla především na prvním úseku v kraulové štafetě, kde si udělala na té padesátce osobák o více než vteřinu. Jinak skvěle zaplavali také medailisté Kačka Tautrmanová s Lukášem Selingrem nebo Honza Kubišta, který se ve všech závodech držel v kontaktu s nejlepšími, jen mu to bohužel ani jednou nevyšlo až na tu medaili.“