Plavci TJ Slávie Chomutov zaplavali na MČR český rekord ve štafetě

Štafeta TJ Slávie Chomutov zaplavala během MČR v Českých Budějovicích český rekord ve smíšené štafetě na 4x100 metrů polohově. Po mnohým individuálních českých rekordech Tomáše Franty či Simony Kubové, svítí nyní mezi nejlepšími výkony české plavecké historie název chomutovského oddílu i mezi štafetami. Trojici českých reprezentantů Simonu Kubovou, Tomáše Frantu a Jakuba Štemberka doplnila na prsařském úseku Michaela Malinová. První tři jmenování získali i mnoho individuálních medailí, Malinové bronz těsně unikl.

Ve smíšené štafetě na 4x100 metrů polohově zaplavalo Chomutovské kvarteto Kubová, Malinová, Franta a Štemberk čas 4:00,59, kterým o dvanáct setin vymazali dva roky starý zápis pražských Bohemians. Celý závod skvělým způsobem rozjela Kubová, když svůj znakový úsek zvládla zaplavat teprve posedmé v kariéře pod jednu minutu a s velkým náskokem předávala Malinové Ta na prsařském úseku, stejně jako Franta se Štemberkem na motýlku a kraulu, předvedla životní výkon a doplavali si společně pro jasné první místo a nový český rekord.

V individuálních závodech získali chomutovští dvanáct cenných kovů. O pět z nich se postarala Simona Kubová, která nenechala nikoho na pochybách, že je neohroženou českou znakařskou jedničkou a s přehledem ovládla znakové závody na 50 a 100 metrů. Pro tři bronzy si pak doplavala v závodech 50 a 100 metrů kraul a 50 metrů motýlek.

Velmi podobnou pozici jako Kubová má mezi muži Tomáš Franta. Také on bez výraznějších potíží zvítězil v závodech na 50 a 100 metrů znak. Finále si zaplaval i v doplňkové disciplíně 50 metrů motýlek (sedmý). Na 100 metrů motýlek skončil těsně před branami finále na devátém místě.

O zbylých pět medailí se postaral Jakub Štemberk, který si kromě dorosteneckých medailí doplaval i pro svoji první mezi dospělými. Podařilo se mu to třetím místem na 200 metrů polohově, ve stejné disciplíně bral o několik hodin dříve stříbro mezi dorostenci. Pro dorosteneckou medaili si doplaval i v závodě na 400 metrů polohově a 200 a 800 metrů kraul. V závěrečný den šampionátu se snažil i o druhou medaili mezi dospělými, na 200 metrů kraul však doplaval těsně čtvrtý.

Podobně těsně přišla o svou první dorosteneckou medaili Michaela Malinová. Na 100 metrů prsa doplavala v dorosteneckém finále na čtvrtém místě jen 21 setin za bronzem. Čtvrtá doplavala i na dvojnásobné trati a sedmá pak skončila na 50 metrů prsa a 200 metrů polohově. Na 200 metrů prsa se dostala i do velkého finále a skončila sedmá.

Ve znamení pátých míst pojal své působení na českém šampionátu Filip Jezbera, když skončil pátý ve všech třech znakových disciplínách. Stejně jako Malinová se dokázal jednou probojovat i do velkého finále (200 metrů znak). Do elitní desítky mezi dorostenkami se dokázaly probít také Kamila Slabihoudová (100 metrů prsa, 200 metrů znak, 200 a 400 metrů polohově), Eliška Doksanská (800 a 1500 metrů kraul) a Veronika Zelenková (200 metrů motýlek). Mezi českou elitou se díky svým výkonům během sezony kvalifikovali i starší žáci Tomáš Moravec a Zuzana Svobodová, pro které to byla cenná zkušenost a velká odměna plavat po boku největších českých plaveckých es.