Franta na Světovém poháru druhý

Od pátku 11. do neděle 13. října se v Berlíně konalo druhé kolo FINA Světového poháru. Chomutovský oddíl tam vyslal tři závodníky – Tomáše Frantu, Jakuba Štemberka a Filipa Jezberu.

Nejúspěšnějším byl podle očekávání Tomáš Franta. Na všechny tři znakové disciplíny se probojoval do odpoledního finále. V pátek na dvoustovce bral dokonce stříbrnou medaili za čas 1:59,91, kdy se musel sklonit jen před Japoncem Ryosukem Iriem, který je dvojnásobným olympijským medailistou z Londýna. Tomáš se letos poprvé dostal pod magickou hranici 2 minut. V sobotní padesátce se dvakrát dostal pod 26 sekund. Ve finále skončil osmý s časem 25,89. Na stovce pak postupoval do finále ze 3. místa. Tam se mu i přes vylepšený čas nepodařilo udržet umístění, skončil tak nakonec 6. v čase 54,7 s. Tomášův výkon také okomentoval chomutovský trenér Jaroslav Jezbera: „Tomáš plaval naprosto skvěle, 3 starty – 3 finále. Konečně prolomil prokletí 2 minut na 200. Padesátka byla odpovídající průběhu sezony, kdy se ještě netrénuje úplně čistá rychlost. Na stovce se již projevila únava, ale i tak je dobré zlepšení mezi rozplavbou a finále.“

Jakub Štemberk se na kraulové 200 probojoval z 5. místa do finále, kde bral konečné 7. místo za čas 1:50,1. Na dvojnásobné trati zaplaval kvalitní čas 3:56,45, kde jen o 0,7 s zaostal za postupem do finále a bral 10. místo. Neméně kvalitním výkonem se prezentoval i na polohové 200, kdy v čase 2:04,75 skončil jedenáctý. „Kubíček plaval naprosto famózně, a to potvrdil účastí ve finále na kraulové 200, kdy mu chybělo jen 11 setin k prolomení hranice 1:50 min a jen 3 setiny ho dělily od osobáku,“ komentoval výkon Jakuba trenér Jezbera. „Jak 400 kraul, tak i 200 polohově byly od něj výborný, vždy kousek od finále – a to se mu sešla velká konkurence,“ dodal.

Filip Jezbera se berlínského mítinku zúčastnil po tréninkovém výpadku způsobeném nemocí. I přesto se ukázal v dobrém světle, kdy na 200 znak skončil 25. v čase 2:11,23, na poloviční distanci bral 33. místo s časem 1:00,62. Na znakové padesátce skončil jen o příčku hůře, když zaplaval čas 28,8 s. „Fífa se bohužel nedostal do takové formy, ve které by rád byl, ale bohužel ho viróza, která řádila na soustředění, postihla nejvíc, a ještě se z ní doléčoval,“ zhodnotil výkon svého syna a zároveň svěřence Jaroslav Jezbera.

„Berlín byl na začátku zimní sezony a všichni tři zaplavali na úrovni svých možností. Už se těšíme do Plzně, kde budou Tom i Kubíček bojovat o limity na prosincové Mistrovství Evropy,“ dodal Jezbera.

Všichni výše jmenování se zúčastní příští týden již zmíněného Českého poháru v Plzni, kde se k nim z Neapole připojí i Simona Kubová a další chomutovští plavci.