Tomáš Franta lámal rekordy v Plzni

V plzeňském bazénu na Slovanech proběhlo o prodlouženém víkendu (18.-20. října) první podzimní kolo Českého poháru v plavání. Závodů se zúčastnili plavci z devíti zemí, mezi nimi i jedenáctka našich plavců. Plzeňské sprinty byly navíc pro české plavce společným nominačním závodem na prosincové mistrovství Evropy v krátkém bazénu.

Hned první den si účast na mistrovství Evropy zajistil Tomáš Franta. Na trati 200 metrů znak se mu navíc podařilo překonat nejen ostrý limit, ale také svůj vlastní český rekord, jehož nová hodnota činí 1:52,17. Hranici českého maxima atakoval i na dalších dvou znakových distancích, na padesátce dokonce rekord odolal o pouhou setinku! Všechny znaky se Tomášovi podařilo ovládnout, a pokud jeho forma vygraduje, můžeme se těšit na skvělé výkony na mistrovství Evropy. Tomášovi se na sprintech povedlo dosáhnout stupňů vítězů také na 100 polohový závod, kde ve vylepšeném osobním rekordu skončil druhý. V nabité konkurenci si zaplaval také finále na 50 a 200 metrů volný způsob.

Jistou účast na Evropě už před závody měla Simona Kubová, díky splněnému ostrému limitu na Olympijské hry. První den tedy vynechala znakovou dvoustovku a představila se na doplňkových tratích, 100 volný způsob a 100 polohový závod. V obou disciplínách doplavala na druhém místě, stejně jako v sobotní 200 polohovce. To už nastoupila také na znakové trati, a to padesátce. Finále ovládla časem 27,04, který ji v letošních evropských tabulkách řadí na 4. místo. Nedělní čas na stovku, 57,75 dokonce na třetí. Simča má za sebou náročný program Mezinárodní plavecké ligy, o to jsou její výkony v Plzni cennější.

S nadějí na splnění limitu odjel do Plzně účastník letního mistrovství světa juniorů Jakub Štemberk. Na 200 metrů volný způsob postoupil do finále z prvního místa v osobním rekordu o více než vteřinu. Odpoledne svůj čas ještě vylepšil a doplaval na druhém místě, nicméně na limit to nestačilo. Poslední den závodů měl Jakub na programu 400 volný způsob. Svůj čas z rozplaveb potřeboval vylepšit o 1,48 vteřiny, a během závodu se mu dařilo oproti mezičasům z rána zrychlovat. Bohužel v posledních sto metrech Jakubovi došly síly, a tak ani tento pokus o limit nevyšel. Čtyřstovku doplaval na třetím místě v čase 3:48,54. Kuba bude mít ještě možnost poprat se o účast na Evropě za dva týdny na závodech v maďarském Györu, a my mu určitě budeme držet všechny palce.

Do finále A se z chomutovských plavců podíval také Filip Jezbera na trati 100 znak, kde předvedl svůj druhý nejrychlejší výkon, a obsadil ve velké konkurenci 8. místo. Finále B si pak zaplaval třikrát, a to na tratích 50 a 200 znak a 200 polohový závod.

Účast ve finále B přidala děvčata Michaela Malinová a Kamila Slabihoudová. Míša v B finále na trati 50 prsa obsadila 10. místo, Kamča doplavala ve 200 polohovce devátá. Za zmínku stojí také výkony dalších plavců, Tomáš Moravec si jako nejmladší člen chomutovské výpravy vytvořil hned několik osobáků, včetně téměř čtyřvteřinového na 200 prsa, kdy se mu poprvé podařilo prolomit hranici 2:30. Karel Kaška předvedl nejkvalitnější výkon na 200 kraul, Eliška Doksanská na 100 a 400 kraul. Veronika Zelenková dokázala plavat na hranici svých osobáků, nicméně ani jeden se jí nepodařilo zlomit.

Závodní družstvo teď bude týden trénovat doma v Chomutově a poté se vrátí zpět do Plzně na soustředění. Další kolo Českého poháru se bude konat první listopadový víkend v Jihlavě, stejně jako závody v Györu, kde se bude Jakub Štemberk pokoušet o překonání limitu na ME.