Zprávy trenérů

Franta závodil ve Švýcarsku, početná výprava úspěšná v Mostě

Tomáš Franta byl pozván na šampionát klubů, kde pomáhal švýcarskému klubu k co nejlepšímu výsledku, zatímco početná výprava chomutovských plavců se zúčastnila tradiční Velké ceny města Mostu, která se podruhé plave i na počest mosteckého trenéra a rozhodčího Jiřího Vachulky.

Tomáš se ve Švýcarsku prezentoval velmi dobře. Ve svých oblíbených znakových disciplínách dokázal zvítězit – jak na 100, tak i dvojnásobné trati. Delší disciplínu ovládl v čase 1:57,2 min, který je jeho druhým nejlepším letošním časem. Na stometrové trati dosáhl dokonce svého letošního nejlepšího výkonu, byl nejrychlejší s časem 52,7 s. Také odplaval dva štafetové závody, ve štafetě 4x200 volný způsob dosáhl dobrého času 1:49,8 a v neobvyklé štafetě na 10x50 volný způsob proletěl letmý úsek za 22,2 s.

V Mostě byla nejúspěšnější desetiletá Kateřina Staňková, která zvítězila ve všech svých pěti startech – kraulové, znakové a motýlové 50, 100 volným způsobem i hlavním závodě na 100 m polohově. Systémem „co start, to výhra“ se zde prezentoval i devítiletý Tobias Student. Ten bral zlaté medaile za 50 prsa, 50 motýlek, 100 volný způsob a 100 polohově.

Mezi dorostenci dokázala zvítězit Michaela Malinová, která byla nejrychlejší na prsové 50, kde zvítězila s časem 35,24 s, k tomu přidala třetí místo na 50 m motýlek. Na medaili dosáhly i Veronika Zelenková, která v Mostě vytěžila stříbro na motýlkové 50 a bronz na 50 kraul, Kamila Slabihoudová, která skončila druhá v hlavním závodě, polohové 100, a Eliška Doksanská, stříbrná na 100 m volný způsob.

Mezi chomutovskými staršími žáky brali po čtyřech medailích Jan Valenta a Maxim Dvořák, dvě umístění na stupních vítězů zapsala Valentýna Studentová. Honza byl nejrychlejší na prsařské 50, stříbra získal v motýlovém a znakovém sprintu a sbírku zkompletoval na nejkratší kraulové distanci. Max skončil na stupních vítězů na stejných disciplínách, získal první místo na kraulové 50, druhé místo na prsařské 50 a třetí místa za motýlkovou a znakovou 50. Valentýna dokázala zvítězit ve svém „domovském“ bazénu na prsařském sprintu, k tomu byla třetí na 50 kraulem.

I žáci mladší dokázali v Mostě vylovit několik medailových umístění. Nejúspěšnější z nich byla Anežka Doksanská, která zvítězila na kraulové a znakové padesátce, k čemuž dodala dvě druhá místa za prsovou 50 a 100 polohově. Zvítězit dokázal i Lukáš Selingr, který byl první na 50 m motýlek, bronzový skončil na kraulové a polohové 100. Medaile získali i Kateřina Tautrmanová (2. na 100 volný způsob, 3. na poloviční trati), Jan Kubišta (2. na kraulové 50, 3. na motýlkové 50), Jakub Pospíšil (2. na 50 prsa), Tereza Vlasáková (2. na 50 motýlek), Vojtěch Rut (3. na znakové 50) a Jan Žiaček (3. na 50 prsa).

Mezi nejmladšími byli úspěšní, kromě již zmíněných Staňkové a Studenta, Barbora Šurková, která byla nejrychlejší na obou kraulových disciplínách, k tomu brala i dvě stříbra za 50 motýlek a hlavní závod – 100 polohově, a Šimon Studnička, jenž byl první na kraulové 50 a k tomu získal i tři stříbra (100 volný způsob, 100 polohově a 50 motýlek). Na medaile dosáhli také Adrian Lehnert (2. místo na 50 znak, motýlek a prsa), Adéla Fröhlichová (2. na prsové 50), Elen Vančurová (3. na 100 volný způsob), Adéla Dyršmídová (3. na znakové 50), Petr Ječmen (3. na 50 prsa), Jakub Sýkora (3. na 50 znak) a Matěj Vokatý (3. na 100 volný způsob).

Úspěšné byly i štafety – dívky ve složení Slabihoudová, Malinová, Zelenková a Doksanská Eliška ovládly štafetu polohovou a druhé skončily na kraulové, chlapci v sestavě Kaška, Valenta, Bušek a Dvořák byli druzí na kraulové štafetě.

Příští víkend čeká Simonu Kubovou americké derby v rámci International Swimming League. Simona se zde bude prát na půdě domácí pro její klub DC Trident, bazénu marylandské univerzity, o postup do finále v Las Vegas, kam postoupí dva nejúspěšnější americké kluby. Její tým je zatím na třetí pozici a k postupu potřebuje nutně porazit kalifornský LA Current. Mladší žáci se také zúčastní krajských přeborů v Litoměřicích, kde se budou kvalifikovat pro Poháry České republiky.