Anežka Doksanská sedmkrát zlatá

O čtvrtém listopadovém víkendu proběhl v chomutovském Aquasvětě podzimní krajský přebor Ústeckého kraje v kategorii staršího žactva, dorostu a dospělých. Tyto závody byly pro žáky ročníků narození 2005 až 2007 kvalifikačními pro účast na Mistrovství České republiky. Domácí plavci zde posbírali celkem 30 titulů oblastních přeborníků.

Nejúspěšnější z nich byla 12letá Anežka Doksanská. Dokázala sedmkrát zvítězit, jen jednou zůstala poražena. Zvítězila ve svých nejlepších výkonech na 50, 100, 200, 400 i 800 volným způsobem s tím, že na nejdelší trati se usídlila na druhém místě letošních tabulek a na 200 je prozatím 3.; a 100 a 200 znak, kdy na dvoustovce dokonce letošní tabulky vede, na poloviční trati je druhá. Jediný „neúspěch“ si odvezla za polohovou 100, kdy skončila „až“ druhá.

Mezi třináctiletými žáčkami se podařilo zvítězit Valentýně Studentové, která po strhujícím finiši porazila o rok starší Fišerovou z Ústí nad Labem i další domácí, dorostenku, Michaelu Malinovou. Výkonem 2:41,32 min se v současné době dělí o první místo ročníkových tabulek. I ostatní starty proměnila v cenné kovy – na 100 prsa, 200 a 400 polohově a 800 volným způsobem dohmátla druhá, na polohové 100 a kraulové 400 skončila třetí.

Mezi nejstaršími, čtrnáctiletými, žáky byl z chomutovských nejúspěšnější Tomáš Moravec, který kvůli zranění startoval jen v sobotu. I tak z domácího bazénu vylovil čtyři zlaté medaile (100 a 200 polohově, 100 prsa a 100 znak) a k tomu i dvě stříbra (50 a 200 volný způsob). Dvakrát pak zvítězili Maxim Dvořák, Kateřina Kosková a Zuzana Svobodová. Dvořák zvítězil na 50 a 100 volný způsob, k tomu přidal i dvě stříbra (motýlová a polohová 100). Kateřina Kosková byla nejrychlejší na 100 a 200 motýlek, druhá skončila na kraulové 200. Zuzana Svobodová ovládla kraulovou 100 a 200, poté přidala dokonce pět stříbrných medailí (100 a 200 prsa, 100 a 200 polohově a 400 volný způsob) a dva bronzy (kraulová 50 a polohová 400). Jednu zlatou, tři stříbrné a pět bronzových medailí vytěžil Jan Valenta, který byl nejrychlejší na znakové 200, druhý skončil na 100 znak, 100 prsa a 400 polohově, bronzový skončil na polohové 100 i 200 a 100, 400 a 1500 volný způsob.

V kategorii dorostu a dospělých si svou formu před Mistrovstvím Evropy vyzkoušel Jakub Štemberk. Třikrát vyhrál (50 a 200 volný způsob, 200 polohově), druhý byl na polohové 100 a třetí skončil na prsové 100. Podobně jako Jakub se blýskla Michaela Malinová. Taktéž třikrát zvítězila (100 a 200 prsa, 200 polohově), k čemuž přidala jedno druhé místo (400 polohově). Dvakrát byl nejrychlejší Filip Jezbera (100 a 200 znak), jednou zvítězila Veronika Zelenková (200 motýlek), ta k tomu přidala i druhé místo za polohovou 200. Na zlatou medaili dosáhla i Eliška Doksanská, která byla nejrychlejší na kraulové 800, k čemuž přidala 3. místo na motýlkové 100. Svůj jediný start dokázala proměnit ve zlato Kamila Slabihoudová, která zvítězila na polohové 400.

V kategorii dvanáctiletých se dokázali na stupně vítězů prosadit ještě Jakub Šareš (2x druhé a 3x třetí místo), Tereza Vlasáková (2x druhé a jednou třetí místo), Vojtěch Rut (jednou druhý a třikrát třetí) a Jakub Pospíšil (jednou druhý). Mezi třináctiletými dosáhli na cenný kov Tereza Jaklová (jednou druhá a jednou třetí), Michal Werschall (dvakrát třetí) a Adéla Nezbedová (jednou třetí). Mezi čtrnáctiletými si tři medaile odvezl Adam Fencl (jednou druhý a 2x třetí). Mezi dorostenci a dospělými dosáhli na medaile Markéta Vávrová (jednou druhá, čtyřikrát třetí), z „plaveckého důchodu“ při studiu na vysoké škole navrátivší Jakub Volf (jednou druhý), Karel Kaška (třikrát třetí) a Josef Štemberk (jednou třetí).

Chomutovské plavce čeká poměrně našlapaný prosinec. Již příští víkend se část plavců zúčastní Erzgebirgsschwimmcupu („Krušnohorský plavecký pohár“) v německém Marienbergu, aby pak jejich výkony vyvrcholily na vrcholných mítincích. Simonu Kubovou, Jakuba Štemberka a Tomáše Frantu čeká mezi 4. a 8. prosincem Mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve skotském Glasgow. Dvanáctiletí plavci mají dostavení o víkendu 7. a 8. prosince na Mistrovství ČR v Prostějově, ve stejném datu mají taktéž Mistrovství republiky třináctiletí v Kopřivnici a čtrnáctiletí v Mladé Boleslavi. Letošní sezonu zakončí domácí mistrovství dorostu a dospělých, které se koná mezi 12. a 15. prosince v Plzni na Slovanech.