Staňková a Selingr jsou vítězi Poháru České republiky

O prvním adventním víkendu se konaly plavecké Poháry České republiky 10-ti a 11letého žactva, což jsou pro tuto kategorii vrcholné soutěže srovnatelné s Mistrovstvím ČR pro starší plavce. V oblasti Čechy se soutěž desetiletých konala v Mladé Boleslavi, jedenáctiletí plavali v Praze-Radlicích. Z plaveckého oddílu Slávie Chomutov se závodů zúčastnilo celkem 6 desetiletých a 8 jedenáctiletých plavců.

Nejúspěšnější z nich byla desetiletá Kateřina Staňková, která v mladoboleslavské pětadvacítce vylovila 4 zlata a dva bronzy. Dokonce si dokázala v 5 závodech vytvořit 6 osobních rekordů! Nejprve zvítězila na znakové 100, kterou ovládla s náskokem více než jedné sekundy v čase 1:18,45 min. Po nepovedené prsové 50 si dokázala ještě v prvním půldni zlepšit náladu třetím místem na polohové 100, kde dohmátla s časem 1:22,86 min, pouhých 11 setin za druhým místem a 64 setin sekundy za místem prvním.

Druhý půlden již byla stoprocentní – začala zlatem na královské 100 volným způsobem, kde zničila své soupeřky časem 1:11,05 o více než 2,5 sekundy. Poté pokračovala znakovým sprintem na 50 metrů, zde brala zlato za 36,9 s. Své vystoupení zakončila kraulovou 400, kde nejenže opět zvítězila časem 5:28,4 min, ale na mezičase na 200 metrech byla v čase 2:39,5 min, což by na sólové 200 znamenalo druhé místo.

V Mladé Boleslavi chomutovští zaznamenali ještě jednu bronzovou medaili, a to ve smíšené kraulové štafetě na 4x50 m v sestavě Elen Vančurová, Jakub Lehnert, Adrian Strejc a Kateřina Staňková.

V Praze se jediným chomutovským vítězem stal Lukáš Selingr. Dokázal zvítězit v nejdelší disciplíně, kraulové 800. Do čela se dostal ve čtvrtině trati a již první místo neopustil. V cíli se časomíra zastavila na hodnotě 10:37,14 min.

Velmi úspěšná byla i Kateřina Tautrmanová. Sice nedokázala zvítězit, ale z Radlic si odvezla 3 stříbra a 2 bronzy. První stříbro vybojovala v kraulovém sprintu na 50 m, kdy skončila druhá v čase 30,44 s. Druhé získala na vytrvalostní 800, kterou začala možná až příliš rychle, v cíli již nestačila na příbramskou Karasovou a brala tedy druhé místo v čase 10:28,33 min. Potřetí se stříbrná radost zopakovala na poloviční trati, kde se vyvarovala chyby z 800, závod rozjela volněji a vystupňovaným tempem závod dokončila v čase 5:06,63 min. Bronzy poté doplnila sbírku medailí z kraulových závodů. První vytěžila na dvoustovce s časem 2:23,69 min, kdy bohužel opět nebyla úspěšná v závodě s výše zmíněnou Karasovou, chybělo pouhých 12 setin sekundy. Druhý bronz poté získala na královské 100, kdy dohmátla v čase 1:07,55 min.

Jedno stříbro sebral Jan Kubišta, který dohmátl druhý ve velmi těsném závodě na 50 motýlek. Dohmátl v čase 33,04 s, pouhou 1 setinu za prvním místem, avšak se stejně malým náskokem na místo třetí.

Závěrečnou medaili v Praze přidala smíšená kraulová štafeta na 4x50 m, v sestavě Kateřina Taturmanová, Petra Jírová, Lukáš Selingr a Jan Kubišta, která brala stříbro.

Pohárů se ještě účastnili Adrian Pajdič, Denis Pecháč (desetiletí), Tereza Mulačová, Laura Rychlíková, Tereza Šindelářová a Jan Žatecký (jedenáctiletí).

Tito žáci a žačky již mají svou sezonu za sebou, nicméně kalendář plaveckých soutěží je neúprosný. Již ve středu 4. prosince začíná Mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve skotském Glasgow, kde bude chomutovský oddíl reprezentovat poprvé trojice plavců – Simona Kubová, Tomáš Franta a nově i Jakub Štemberk, o víkendu 7. a 8. prosince se pak koná Mistrovství ČR žactva a mezi 12. a 15. prosincem pak Mistrovství republiky dorostu a dospělých.

Zimní pohár ČR jedenáctiletých - Praha
Zleva: Žatecký Jan, Jírová Petra, Mulačová Tereza, Šindelářová Tereza, Kubišta Jan
Dole: Tautrmanová Kateřina, Rychlíková Laura, Selingr Lukáš

Zimní pohár ČR desetiletých
Zleva: Vančurová Elen, Staňková Kateřina, Strejc Adrian, Pajdič Adrian, Lehnert Jakub, Pecháč Denis