Franta se třemi medailemi ze Zimního MČR

Mezi 24. a 27. listopadem se v bazénu v Plzni na Slovanech konalo Zimní Mistrovství České republiky dorostu a dospělých v plavání. Zúčastnilo se ho celkem 14 chomutovských plavců, z nichž osm se dostalo do odpoledních semifinálových a finálových závodů.

V Plzni se nepředstavila Simona Kubová, která se již připravuje na Mistrovství světa, nezpochybnitelným lídrem chomutovských závodníků tak byl Tomáš Franta. Tomáš se po zranění, které utrpěl při zámořské tour na FINA Světovém poháru, vrací pomalu do plného tréninku a v Plzni se i přes omezení zúčastnil tří padesátimetrových sprintů. Nejlépe si vedl ve „svém“ znakovém, kde bral stříbrnou medaili za čas 23,99 s. Na motýlku a kraulu byl pak shodně třetí.

Skvělými výkony se v Plzni prezentoval také starší junior Karel Kaška. Karlovi se podařilo probojovat do finále kategorie open na znakové 200, kde vybojoval konečné osmé místo. Na znakové 50 skončil ve finále starších juniorů šestý, na dvojnásobné trati pak sedmý. Na dvoustovce si také vytvořil o více než sekundu osobní rekord, který má nyní hodnotu 2:05,31 min.

Tomáš Moravec se pyšnil především skvělým výkonem na prsové 100, kde časem 1:03,96 min překonal oddílový rekord, který mu ve finále starších juniorů vynesl páté místo. Na poloviční trati byl tamtéž šestý, zatímco na dvojnásobné trati si vytvořil další osobní rekord.

Skvělými třemi osobními rekordy a dvěma účastmi v odpoledních bojích se v Plzni prezentovala Anežka Doksanská. Anežce se podařilo vybojovat osmé místo ve finále mladších juniorek na znakové 100, na poloviční trati pak dokonce sahala po účasti ve finále kategorie open, ze kterého se nakonec však odhlásila

Zuzana Svobodová vyplavala dvě účasti ve finále starších juniorek v prsařských disciplínách. Lépe skončila na delší 100, kde byla osmá, na poloviční trati pak byla desátá.

Podobně na tom byla i Valentýna Studentová. Ta se probojovala do finále mladších juniorek na prsové 100, v prsařském sprintu byla v semifinále kategorie open.

I další dva chomutovští plavci byli v semifinálových bojích. Filipu Jezberovi se to podařilo na znakové 100, zatímco Michaele Malinové na 100 prsové.

Absolutorium si však zaslouží i oba žákovští účastníci tohoto mistrovství. Lukáš Selingr nastoupil do dvou závodů – motýlkové a kraulové 200. Na motýlku si vylepšil osobní rekord, když dohmátl v čase 2:13,52 min, zatímco na kraulu dokonce poprvé prolomil dvouminutovou hranici a časomíru zastavil na hodnotě 1:59,98 min.

Velmi náročný program v Plzni čekal na Kateřinu Tautrmanovou. Nastoupila hned do devíti startů (všechny kraulové disciplíny, 100 a 200 m znak a 100 m polohový závod). Vypořádala se s tím však skvěle, o čemž svědčí výsledky v první polovině třetí desítky, a hlavně dva osobní rekordy – na kraulové 50 a polohové 100.

I samotná účast na Mistrovství ČR je již úspěchem. Z Chomutova se kvalifikovali také Ondřej Bušek, Markéta Vávrová, Veronika Zelenková a Tereza Vlasáková.

Chomutovští plavci nastoupili i do sedmi štafetových závodů. Nejlépe si vedla juniorská štafeta žen na 4x50 volným způsobem, která v sestavě Vlasáková, Studentová, Vávrová a Doksanská skončila šestá.

Lukáše s Kateřinou čeká již za dva týdny jejich žákovské Mistrovství České republiky a Tomáš Franta se představí na prosincovém Mistrovství světa. Mistrovské soutěže však pokračují i v příštím týdnu, kdy čeká deseti- a jedenáctileté Pohár České republiky.