Zprávy trenérů

Historie plavání v TJ Slávie Chomutov

Dochovaná historie plavání v Chomutově se datuje rokem 1945. V té době byl plavecký oddíl součástí tělovýchovné jednoty Sokol, později Baník, či Válcovny trub a železárny.

V pozadí stál vždy cvičitel a trenér Jaroslav Jezbera.  Tělovýchovná jednota Slávie Chomutov byla založena v roce 1963. Z původní „tělocvičné gymnastiky“ přes „oddíl míčových her“ se postupem času začala naše TJ specializovat na vodní (plavecké) sporty. V letním období probíhaly tréninky na Kamencovém jezeře, v zimě se využíval bazén v Mostě, Teplicích a také malý bazén, který byl postaven ve škole v Hornické ulici.

V této době se naši závodníci zúčastňovali přeboru oddílů bez zimních lázní. Mezi nejlepší patřili Vopičkové, Jezbera, Kubeš, Šlenc, Šafářová.

Novodobá historie plavání v Chomutově se odvíjí od roku 1980, kdy byly dostavěny Městské lázně. Zájem o plavání byl enormní a po určité období zde byly dokonce dva plavecké oddíly – Slávie a Slavoj. Tyto oddíly se v polovině 80-tých let sloučily.

Podařilo se nám vychovat řadu žákovských, juniorských i seniorských mistrů republiky. Pravidelně mezi nejlepšími v ČR se umísťovali Benešová, Zelenková (dnes reprezentantka v triatlonu), Köhlerová, Hennlichová, Hahnová, Jezberová, Baumrt, Turek, Zimové, Štemberkové, Hovorka, Kolář, Jezbera a celá řada dalších.

V současné době jsou nejlepší plavci Slavie zařazeni do SCM. Simona Baumrtová, účastnice letních OH v Londýně, je členkou seniorské reprezentace ČR. V juniorské reprezentaci jsou nyní Ondřej Baumrt, Tomáš Franta, Štěpánka Šilhanová a Barbora Veselá. Mladší závodníci vidí, že při patřičné píli a talentu, i z chomutovských podmínek lze dosáhnout velkých výsledků.

V současné době TJ Slávie sdružuje oddíl plavání, vodního póla, triatlonu.

TJ Slávie Chomutov si váží všech výsledků dosažených jejími členy jak na sportovním tak i na společenském poli. Je hrdá na to, že řada jejích členů byla oceněna v anketě Nejlepší sportovec okresu či kraje.

 

Kamencové jezero v Chomutově   

    

   Soustředění - Letnice 1976

Jaroslav Jezbera mladší  Tomáš Baumrt 

TJ Slávie Chomutov - Copyright © 2014. Všechna práva vyhrazena.