Simona Baumrtová zlepšila český rekord a doplavala sedmá ve finále mistrovství světa

Chomutovská plavkyně Simona Baumrtová završila letošní výkonnostní comeback na mistrovství světa v Budapešti, kde po čtyřech letech překonala vlastní český rekord na 100 metrů znak a díky sedmému místu ve finále v této disciplíně se stala nejúspěšnější členkou české výpravy bazénových plavců.

Prvním startem pro Baumrtovou byla polohová dvoustovka. V této doplňkové disciplíně zaplavala solidní čas 2:14,26, kterým zaostala za osobním rekordem z letošního dubna o půl vteřiny a doplavala na celkovém třiadvacátém místě.

Hned další den jí již čekal hlavní závod, kterým byl 100 metrů znak. Z rozplaveb postoupila dvanáctým místem v kvalitním čase 1:00,28. A byť dle vlastních slov se na nic nešetřila ani v ranních rozplavbách, v odpoledním semifinále se zlepšila o více než šest desetin na 59,65. Tímto skvělým časem vylepšila své vlastní čtyři roky staré české maximum o 19 setin a postoupila ze šestého místa do finále. Sama Baumrtová byla z výkonu lehce překvapená a především nadšená. „Nečekala jsem to, protože už ráno jsem plavala naplno. Ale je to skvělý pocit, zase zažívám to, co jsem zažívala dřív. Už jsem to skoro zapomněla a je to fakt skvělé,“ směje se v rozhovoru pro facebookové stránky českého plaveckého svazu.

Následující den pak skvělou formu potvrdila ve finále, kde zaplavala o pouhých šest setin pomaleji a doplavala na sedmém místě. „Nepovedly se mi dvě technické věci, takže mě to trošku mrzí, když to bylo jen o těch šest setin, mohlo to být ještě lepší. Ale před půl rokem by tohle bylo sci-fi, takže sedmé místo je fakt super,“ řekla pro facebookové stránky českého plaveckého svazu.

Navázat na skvělé vystoupení ze stovky se pokusila další den na nejkratší padesátce. Na té sice na finále nedosáhla, přesto i semifinále je velmi cenným úspěchem. V něm skončila časem 28,03 na čtrnáctém místě. Se svými pocity se opět podělila prostřednictvím facebookových stránek českého plaveckého svazu. „Je to další semifinále, což je skvělé. Trošku mě mrzí, že to nebyl osobák, který jsem si udělala v Římě, ale je to za ním jenom kousek. Ale ani to by na finále nestačilo, ten postup byl fakt hodně vysoko,“ řekla Baumrtová.

Posledním individuálním závodem pro Baumrtovou bylo 200 metrů znak, ve kterém doplavala časem 2:11,80 na sedmnáctém místě a o jednu příčku jí tak uteklo další semifinále. „Na konci jsem už moc nemohla a trochu mě štve, že jsem těsně nepostoupila, ale nechala jsem tam fakt úplně všechno. Připravovala jsem se hlavně na stovku a padesátku, takže to byl nakonec docela dobrý výkon,“ zhodnotila pro iDNES.cz Simona Baumrtová.

Na úplný závěr se postavila společně s Martinou Moravčíkovou, Lucií Svěcenou a Annou Kolářovou na start štafetového závodu na 4x100 metrů polohově, ve kterém i přes vylepšený český rekord o jedno místo nepostoupily do finále a skončily deváté.