Velká cena Chomutova 2019

O minulém víkendu proběhla v chomutovské pětadvacítce Velká cena Chomutova v plavání. Soutěže se zúčastnilo na 290 plavců nejen z Česka, ale i Německa. Za domácí barvy zde bojovalo celkem 36 plavců a skončili velmi úspěšně!

Hlavním závodem Velké ceny byla již tradičně disciplína 200 m polohově. Finále této disciplíny už pojedenácté v řadě ovládla domácí hvězda Simona Kubová, která zvítězila s více než desetisekundovým náskokem v čase 2:14,25. Ta také vystoupala na nejvyšší stupínek ve všech svých dalších závodech – 50 m znak, 100 m polohově, 200 m motýlek i 200 m volný způsob. V polohové 100 se také přiblížila k rekordu Velké ceny na pouhých 23 setin sekundy.

Mezi muži v napínavém závěru zvítězil další chomutovský závodník, účastník nedávného Mistrovství světa juniorů, Jakub Štemberk. Ten ve strhujícím finiši porazil plzeňského Jana Šefla a vytvořil nový rekord Velké ceny v čase 2:01,27, kterým si také vytvořil nový osobní rekord. Jakub, který během tří závodních půldnů odplaval celkem 17 závodů zvítězil i v kraulové 400, kde pro změnu vymazal rekord Velké ceny dvojnásobného olympionika Jana Micky a nastavil nový s hodnotou 3:55,46. Mimo těchto úspěchů skončil druhý na 400 polohově a bral dvě třetí místa za znakovou 100 a prsovou 200.

Posledním v trojlístku nejúspěšnějších chomutovských plavců byl pochopitelně Tomáš Franta. Tomáš plaval tři sprinterská finále, z nichž si odnesl celkem 3 cenné kovy. Zvítězil na 50 motýlek (25,13 s) a 50 znak (25,35 s), k tomu navíc přidal druhé místo na kraulové 50 (23,77 s). V rozplavbách znakového sprintu se mu navíc povedlo překonat o 8 desetiny sekundy vlastní rekord Velké ceny. Franta také bodoval v delších disciplínách, kdy zvítězil v motýlkové 200 a polohové 100. Jeho jediným závodem, kde nedoplaval mezi nejrychlejšími třemi, tak bylo 200 m polohově.

Do finálových klání se probojovali další tři domácí závodníci. Nejlepším z nich byl Filip Jezbera, který ve finále znakové 50 skončil na nepopulárním 4. místě a připsal si i účasti ve finále polohové 200 a 50 m motýlek. Mimo finálové závody ovládl 100 a 200 m znak. Na kratší distanci zaplaval navíc poprvé na krátkém bazénu čas pod jednu minutu, doplaval v čase 59,59 s. Dvakrát se do finále probojovala Kamila Slabihoudová (50 prsa a 200 polohově), jednu účast přidala Michaela Malinová (50 prsa). Malinová si připsala i 2. místo na prsové 100.

Mezi staršími žáky dosáhl na 1. místo Tomáš Moravec, který zvítězil dokonce hned čtyřikrát, v kraulových závodech na 200 a 400 m a taktéž na 100 a 200 m prsa. K tomu přidal i druhé místo na 100 a 200 znak. Jednou dokázal zvítězit i Maxim Dvořák, který ovládl královskou disciplínu – 100 m volný způsob, ke které přidal i stříbrné příčky na 100 a 400 polohově. Na 400 polohově byl nejrychlejší Jan Valenta, který přidal ještě druhé místo na kraulové 400 a třetí skončil na 200 motýlek. Mezi dívkami byla nejrychlejší v motýlové 200 i Kateřina Kosková, která přidala i třetí místo na poloviční trati. Medaili si odvezl i Adam Fencl, který skončil třetí na 400 polohově a doplnil tak kompletní stupně vítězů pro chomutovské barvy v této disciplíně.

V kategorii mladších žáků a žaček naprosto dominovala Anežka Doksanská, která všechny své starty, s výjimkou 200 polohově a 50 znak (které se plavaly jako otevřená bez rozdílu kategorií), proměnila v medailové umístění. Brala celkově pět prvních míst – 200 a 400 volný způsob, 100 a 200 znak a 100 polohově. K tomu přidala druhá místa při svých premiérových účastech ve velmi obtížných disciplínách, motýlové 200 a polohové 400. Na tři první místa dosáhl i Vojtěch Rut, který byl nejrychlejší na polohové 400 a motýlkové 100 a 200. Mimo to byl třetí na 100 polohově. Na medailové umístění dosáhla ještě Tereza Vlasáková s druhým místem na 100 prsa a třech třetích místech (200 motýlek, 200 prsa a 400 polohově), Jakub Šareš, který byl hned čtyřikrát druhý (100 a 400 volný způsob, 100 znak a 200 motýlek); Lukáš Selingr, druhý na 100 motýlek a třetí na kraulové 200, a Jakub Pospíšil se stříbrnou příčkou na 200 prsa.

Součástí Velké ceny Chomutova již po sedmé byla tzv. Pro-Am štafeta, kdy dva amatérské plavce z partnerských společností Slávie Chomutov doplní dva profesionální plavci. Letos se druhého triumfu v tomto závodě dočkala společnost Trading BR s.r.o., za které nastoupil Daniel Pokorný a Matěj Dvořák, jež doplnila mladoboleslavská Natálie Tužilová a ústecký Pavel Ouředník.

Už po šesté taktéž Pro-Am štafetě předcházela exhibice těch nejlepších plavců. Po několika letech, kdy se plavalo systémem Divize Sever proti zbytku světa, nastala změna. Svůj tým si sestavila Simona Kubová, která coby kapitánka čelila soupeřům z týmu Tomáše Franty. Sluší se říci, že po dobrém začátku Tomášova týmu zabral Simonin tým, který v závěrečné štafetě udolal vítězství.

Nejlepší plavci našeho oddílu se již od čtvrtka zúčastní 14denního soustředění ve sluncem zalité španělské Calelle, kde se budou intenzivně připravovat na další závody. Simonu Kubovou čeká na začátku října první kolo International Swimmming League v americké Indianapolis, zatímco Tomáš Franta, Jakub Štemberk a Filip Jezbera budou závodit na berlínském Světovém poháru.