Štemberk kousek za limitem na ME, Kubová s nejhodnotnějším výkonem

Uběhlý víkend byl velmi vytížený pro všechny fanoušky chomutovského plavání. Zatímco Jakub Štemberk se pokoušel o splnění kvalifikačního limitu na Mistrovství Evropy v Györu, trojlístek Franta, Jezbera, Kubová si ověřovali formu v jihlavské pětadvacítce a mladší žáky čekaly Děčínské sprinty, starší žáci se poprali o krajské mistrovské medaile na dlouhé tratě.

Další úspěšný víkend pro chomutovské plavce odstartoval již v pátek, kdy Jakub Štemberk bojoval v maďarském Györu na soutěži Slovakia Swimming Cup o limity pro účast na prosincovém Mistrovství Evropy v krátkém bazénu. V páteční kraulové dvoustovce vybojoval bronzovou medaili s časem 1:47,07, který o pouhých 64 setin sekundy nestačil na splnění limitu. V sobotu Jakub absolvoval další dvoustovku, tentokrát polohovým závodem, na které ve finále dohmátl v čase 2:02,6, což je jeho třetí nejlepší čas. To nejlepší ovšem přišlo až v neděli. To Kuba startoval v disciplíně 400 m volný způsob. Celou dobu atakoval čas, který by znamenal jeho účast na Mistrovství Evropy, bohužel v cíli na něj nestačil o pouhopouhých 12 setin sekundy.

Účast našich plavců na jihlavském Axis Cupu, 6. kole Českého poháru, by se dala shrnout Caesarovým „veni vidi vici“, čili „přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem“. Pro Simonu Kubovou to platí doslovně. Plavala jedinou disciplínu, 50 m znak, kde zcela zničila svou konkurenci a svým velmi kvalitním výkonem 27,01 s nejen zvítězila, dokonce s náskokem 2,2 s, ale zároveň si odnesla i ocenění za nejkvalitnější výkon celého víkendu!

Tomáš Franta na tom v Jihlavě nebyl odlišně. Sice začal závody druhým místem v rozplavbách na 100 m znak, ale poté už bral pouze vítězství. Nejprve v rozplavbách na znakové 50, poté ve finále dvojnásobné trati, kde zvítězil s časem 53,46 s, a nakonec i ve finále padesátky, kterou ovládl časem 24,86 s.

Třetím chomutovským plavcem v jihlavském bazénu byl Filip Jezbera. Filip startoval ve stejných disciplínách jako Tomáš a po velmi kvalitních výkonech si odváží 3. místo ze znakové 100, kdy si o 12 setin sekundy zlepšil osobní rekord na 56,83 s. Na poloviční trati skončil na nepopulárním 4. místě se svým druhým nejlepším časem – 26,86 s.

Výkony z Jihlavy zhodnotil trenér chomutovského A družstva, Tomáš Baumrt: „Simona potvrzuje skvělou formu, i přes náročný program plave stále skvělé časy. Tomáš bojoval v Jihlavě s velkou únavou po náročném soustředění, ze kterého jeli všichni tři přímo do Jihlavy. Filipovy výkony jsou skvělé, nejen stovka, na kterou si vytvořil skvělý osobák, ale i padesátka. Jihlavský bazén nepatří k těm nejrychlejším, ale časy jsou fantastické.“

Děčínský akvapark hostil o víkendu dokonce dva mítinky. V sobotu se zde v rámci Děčínských sprintů poprali o skvělé výsledky mladší žáci a žačky ročníků narození 2007 až 2012, v neděli se ve zdejších úzkých drahách poprali žáci a dorostenci na krajském mistrovství na dlouhé tratě – 800 a 1500 m volným způsobem.

Mezi jedenáctiletými plavci dokázala v sobotu zvítězit Kateřina Tautrmanová v disciplíně 100 m polohově, ke kterému přidala druhá místa na 100 znak a motýlek. Jan Kubišta bral stříbro ve finále hlavního závodu 50 volný způsob, a dodal dva bronzy – na znakové a polohové 100. Po jedné medaili z motýlové 50 si přivezli Petra Jírová (stříbro) a Lukáš Selingr (bronz).

Kategorii desetiletých si podmanila Kateřina Staňková, která ovládla své čtyři starty – 50 a 100 znak, 100 motýlek a 100 polohově. Tři medaile si vezl domů Denis Pecháč, který zvítězil na znakové 100, ke které přidal dvě stříbra za 50 znak a polohovou 100. Stejný počet cenných kovů vylovil z děčínského bazénu i Adrian Strejc, který skončil druhý na 100 znak a 50 prsa, k tomu byl i třetí na znakové 50.

Mezi devítiletými dokázal třikrát zvítězit Tobias Student, který byl nejrychlejší na 50 a 100 m znak a polohové 100. Zdatně mu sekundoval Šimon Studnička, který zvítězil na motýlkové 50, druhý byl na 100 polohově a dvě třetí místa si připsal za znakovou 50 a 100.

I mezi nejmladšími plavci měli chomutovští svá želízka v ohni. Adrian Lehnert vytěžil v Děčíně 3 cenné kovy – dvě zlata (100 znak a 100 prsa) a stříbro (hlavní závod, 50 volný způsob). Dokonce kompletní sbírku si z Děčína odvezl Damian Pecháč, který vyhrál 50 znak, druhý byl na dvojnásobné trati a třetí skončil ve finále hlavního závodu, kraulové 50. Po dvou třetích místech za obě znakové disciplíny získali Klára Staňková a Tomáš Vachulka. Bronz vybojoval i Dominik Raboch, který skončil třetí na prsové 50.

V neděli na krajském mistrovství na dlouhé tratě dokázala zvítězit trojice chomutovských žaček. Svou kategorii na 800 m volný způsob ovládly Anežka Doksanská a Kateřina Tautrmanová. Na 1500 m volný způsob byla nejrychlejší Zuzana Svobodová. Na druhá místa na 800 m volný způsob dosáhli Valentýna Studentová, Laura Rychlíková a Lukáš Selingr, k nimž přidal bronz ve stejné disciplíně Jan Kubišta. Na patnáctistovce stříbra získali Kateřina Kosková a Jan Valenta, třetími místy je doplnili Adam Fencl a Jakub Šareš.

Příští víkend čeká Tomáše Frantu účast švýcarské mistrovství družstev, kde poplave 200 znak a štafety na 4x 200 volný způsob, 10x 50 volný způsob a 4x 100 polohově. Velká výprava chomutovských se také zúčastní Velké ceny Mostu.