Chomutovští plavci zvítězili v Krušnohorském poháru

O víkendu 30. listopadu a 1. prosince se konal v saském Marienbergu již 24. ročník Mezinárodního krušnohorského poháru (něm. Internationaler Erzgebirgsschwimmcup) a opět se ho zúčastnili i chomutovští plavci. Tento tradiční mítink, jehož se v historii zúčastnila německá světová rekordmanka Britta Steffenová nebo Simona Kubová, má svůj program rozdělený do dvou závodních dní, přičemž v sobotu závodí mladší plavci (dívky 12leté a mladší, chlapci 13letí a mladší) a v neděli plavci starší. Chomutovští plavci zde navázali na úspěšnou sérii a již potřetí v řadě se jim podařilo Pohár vyhrát, opětovně po velkém boji proti německým klubům.

Mezi nejmladšími, osmiletými plavci, se velmi úspěšným stal Adrian Lehnert, který zvítězil ve třech svých startech (50 a 100 prsa, 100 volný způsob) a zároveň zvítězil v souboji o nejlepší bodový výkon své kategorie. Na jedno vítězství dosáhl i Tomáš Vachulka, který byl nejrychlejší na znakové 100.

Mezi devítiletými jsme měli dokonce duo výtečných plavců. Nakonec úspěšnější byl Tobias Student, který zvítězil ve všech svých startech (100m závody znakem, volným způsobem, prsy a polohově) a podobně jako Lehnert ovládl i soutěž o nejlepší bodový výkon. Na pomyslné stříbrné příčce za Tobiasem skončil Šimon Studnička. Ten plaval 50m sprinty, tři vyhrál (znak, kraul, motýlek) a jednou skončil třetí (prsa). Zároveň se usídlil za Tobiasem v soutěži o nejlepší bodový výkon. Na nejvyšší stupínek vystoupala i Barbora Šurková, která zvítězila na kraulové 50.

Dvanáctiletí se svými mladšími kolegy nenechali zahanbit, chlapci dokonce vytvořili trojstup nejlepších výkonů v sestavě Jakub Šareš, Jakub Pospíšil a Vojtěch Rut. Jakub Šareš se stal nejúspěšnějším i z pohledu medailových umístění. Jediným neúspěchem mu bylo 2. místo na motýlkové 50 – zbytek vyhrál (50 a 100 volný způsob, 100 motýlek a polohová 100). Vojtěch Rut, ačkoli měl „až“ třetí nejlepší výkon, dokázal dvakrát vyhrát (polohová 200, motýlková 50) a sebrat tři druhá místa (kraulová 50, 100 znak a 100 motýlek). Druhým nejlepším výkonem se prezentoval Jakub Pospíšil, který, jakožto prsařský specialista, dokázal oba „své“ závody vyhrát. Kompletní sbírku medailí si z Marienbergu odvezl Jakub Jezbera. Zvítězil na znakové 50, druhý byl na polohové 200, třetí skončil na motýlkové 50. Tereze Vlasákové štěstí přálo pomálu – ve svých závodech skončila pětkrát druhá a jednou třetí.

Ze třináctiletých chlapců, kteří byli nejstaršími sobotními startujícími dokázal vyhrát Michal Werschall, který ovládl znakovou 100 a druhý skončil na poloviční trati.

Po sobotním programu patřilo chomutovským plavcům druhé místo týmové soutěže se ziskem 523 bodů, vedli plavci ze saské Grimmy (655 bodů), třetí byli závodníci Aqua Berlin (330 bodů).

Nedělní program se lišil tím, že se plavaly i náročnější tratě (znaková, prsová a motýlková 200) a sprinty na 50 m se plavaly systémem rozplavby – finále A a B (která se plavala bez rozdílů kategorií).

Jedinou chomutovskou vítězkou A-finále se stala Valentýna Studentová. Tato nová akvizice chomutovské Slávie ovládla prsovou 50, ačkoli byla nejmladší ze všech závodnic. K tomu získala zlato i za dvojnásobnou trať, ve své kategorii ještě získala stříbro (50 volný způsob) a dva bronzy (200 prsa a 100 motýlek). Valentýna za prsovou 50 také skončila o pouhý 1 bod druhá mezi nejlepšími bodovými výkony.

Mezi čtrnáctiletými se do B-finále dokázala probojovat Zuzana Svobodová, na prsové 50 v něm skončila 2. K tomu ve své kategorii získala dvě druhá místa (50 prsa, 200 polohově) a jedno třetí místo (100 polohově).

Z patnáctiletých se taktéž do B-finále probojovala Veronika Zelenková, která v něm skončila čtvrtá na motýlkové 50. K tomu přidala tři bronzy (50 a 100 motýlek, 100 volný způsob). Zvítězit dokázali Markéta Vávrová, nejrychlejší na polohové 200 a třetí na poloviční trati, a Karel Kaška, taktéž první na polohové 200, dvakrát druhý (znaková a polohová 100) a dvakrát třetí (znaková 50 a 200).

Velkou sbírku medailí si z Marienbergu přivezli plavci sedmnáctiletí. Nejúspěšnější z nich byla Michaela Malinová, třetí v A-finále prsové 50, trojnásobná vítězka (50, 100 a 200 prsa), která byla i dvakrát druhá (100 a 200 polohově). Míša také ovládla soutěž o nejlepší bodový výkon ve své kategorii. Podobně úspěšný byl i Filip Jezbera. Ten plaval všechna čtyři sprinterská finále, bohužel vždy ty s označením „B“. Zvítězil poněkud netradičně v prsařském, třetí byl ve znakovém a čtvrtá místa bral za kraulové a motýlkové finále. Mimo to ve své kategorii ovládl 100 a 200 znak, dvakrát byl druhý (znaková a prsová 50) a jednou třetí (motýlková 50). Ve své kategorii dokázala zvítězit i Kamila Slabihoudová, která byla nejrychlejší ve znakové 50, ke které přidala i tři druhá místa (prsová, motýlková a kraulová 50).

Chomutovští plavci výborným nedělním vystoupením vybojovali po roce Krušnohorský plavecký pohár. V celkovém součtu získali 1087 bodů a porazili tak klub z Grimmy o 261 bodů.