Kubová a Franta na Středomořském mítinku

Simona Kubová a Tomáš Franta se mezi 19. a 21. březnem zúčastnili ve francouzském Marseille Středomořského mítinku, kde také závodili například světoví rekordmani na 50 m znak, Holanďanka Kira Tuissantová a Francouz Florent Manadou.

Simona i Tomáš plavali všechny tři znakové tratě, úspěšnější z chomutovských závodníků pak byla Simona, která se vždy probojovala do A finále. Tomáš se mezi nejlepší osmičku dostal jednou.

V pátek Simona odstartovala znakovou 100, na který má již splněný olympijský A limit, který jí zajišťuje účast na hrách v Tokiu. V rozplavbách zaplavala čas 1:00,94 min a postoupila druhá právě za Tuissantovou. Ve finále přes rychlejší první 50 (29,74 s oproti rovným 30 sekundám v rozplavbách) za svým ranním časem zaostala o 8 setin sekundy, a kromě Holanďanky se před ní dostala i Švédka Colemanová (o pouhé 0,04 s). Simona však brala krásné třetí místo.

V sobotu ji pak čekala poloviční trať. V ranních rozplavbách skončila devátá časem 29,25 s, po odhlášce jedné závodnice však postoupila do A finále, kde časem 29,24 s brala konečnou osmou příčku.

Na závěr na Simonu čekal nejdelší, dvousetmetrový závod. I zde předvedla dva podobné závody. Z ranních rozplaveb postoupila časem 2:15,92 min čtvrtým časem, aby ve finále zaplavala 2:16,46 min skončila šestá.

Simona pak své výkony i zhodnotila. „S ranním výkonem v rozplavbách na 100 jsem nejvíce spokojená. Podařilo se mi zaplavat čas 1:00,9 min, který je na začátek sezony slušným výkonem. Navíc jsem obě padesátky zaplavala téměř stejně rychle – s čtyřměsíční závodní pauzou to byl dobrý výkon. Odpoledne bylo již pocitově mnohem horší, přesto čas 1:01 min není špatný. Zbývající závody mi technicky ani časově nevyšly vůbec podle mých představ. Závody v Marseille pro mě byly odrazovým můstkem do olympijské sezony, ve které na mě čeká ještě hodně práce.“

Tomáš, stejně jako Simona, zahájil páteční stovkou. V ranních rozplavbách časem 55,67 s obsadil 11. místo, kterým se probojoval do odpoledního B finále. Odpoledne se mírně zhoršil na konečný čas 55,82 s, kterým v B finále skončil třetí, celkově si tedy udržel jedenácté místo.

V sobotu pak plaval dvoustovku, kdy v rozplavbách časem 2:07,86 min obsadil sedmnáctou, první nepostupovou pozici. Po odhlášce jednoho ze soupeřů postoupil opět do B finále, ve kterém po výrazném zlepšení skončil pátý s časem 2:04,75 min.

V neděli Tomáš závodil ve znakařském sprintu. V rozplavbách časem 25,83 s obsadil osmou příčku, kterou si udržel i v A finále s konečným výkonem 25,78 s.

Účast chomutovských plavců zhodnotil i trenér Tomáš Baumrt: „Simona s Tomášem se zúčastnili letos svých prvních závodů s cílem ověřit si svojí aktuální formu po téměř 4 měsících bez závodění. Šlo o závody s velmi slušnou zahraniční konkurencí. Simona předvedla svůj nejlepší výkon hned první den v závodě na 100m znak, když v ranních rozplavbách zaplavala čas 1:00,94 a ve finále obsadila výborné 3.místo, Tomáš zaplaval nejlépe poslední den, kdy časem 25,78 na 50m znak obsadil 8.místo.“

Simonu, Tomáše a Jakuba Štemberka čekají druhý dubnový víkend mezinárodní závody ve Stockholmu, na který budou všichni ladit formu. Tomáš s Jakubem se zde budou pokoušet splnit limit na Mistrovství Evropy a případně Olympijské hry.