TJ Slávie Chomutov – nejvýznamnější závody roku 2020

Celý rok 2020 byl v plaveckém světě – stejně jako ve všech jiných oblastech života – výrazně poznamenán Covidem a všemožnými opatřeními, restrikcemi a rušením soutěží a závodů. Včetně těch nejvýznamnějších. Kromě mistrovství ČR družstev, o kterém se zmíním, byly všechny ostatní letní i zimní MČR ve všech věkových kategoriích zrušeny. Stejně tak to dopadlo i se všemi významnými mezinárodními závody včetně ME, MS i letních olympijských her v Tokiu. Na ty se z našich plavců kvalifikovala Simona Kubová. Jakub Štemberk i Tomáš Franta o docílení limitů měli bojovat také, nicméně nebylo kde….

Proto je seznam úspěchů Slávie za rok 2020 podstatně kratší než jiné roky. 

Leden – I. kolo MČR družstev v Chomutově – postup ženského i mužského družstva do semifinále v Praze. Ženy postupovali jako vítězky krajského kola, muži byli druzí. Nejlepších výsledků dosáhli tradičně naši tři reprezentanti ČR – Kubová, Franta a Štemberk.

Únor – semifinále MČR družstev, ženy skončily na pátém místě a postoupily do finále mezi nejlepších osm družstev z celé České republiky. Muži skončili desátí, ale protože dvě družstva v pořadí před nimi odmítli účast ve finále, postoupili nakonec také. Nejlepších výsledků mezi ženami dosáhla Simona Kubová, která zvítězila ve všech čtyřech svých startech. Mezi muži byl nejlepší Jakub Štemberk, který doplaval třikrát první.

Červen – MČR dorostu v dlouhých tratích – závod na 3000m na otevřené vodě. Mezi staršími dorostenci zvítězil Jakub Štemberk, Filip Jezbera doplaval sedmý. Výsledky mladších dorostenců – Tomáš Moravec třetí a Jan Valenta pátý. Děvčata také uspěla – mezi staršími dorostenkyněmi byla Kamila Slabihoudová čtvrtá, Eliška Doksanská pátá, ve skupině mladších dorostenek skončila Markéta Vávrová šestá a Veronika Zelenková osmá.

Červen – namísto mistrovských závodů uspořádal plavecký svaz tzv. CORONA CUP v Praze v Podolí, na který se nominovali nejlepší plavci z ČR podle výsledků na posledních MČR v roce 2019. V červnu se konaly závody žáků – mezi mladšími se dostali mezi nejlepší pozvané Lukáš Selinger, Jan Kubišta a Kateřina Tautrmanová, mezi staršími pak Anežka Doksanská a Valentýna Studentová. Všichni uspěli a dostali se ve svých kategoriích mezi nejlepších deset – K. Tautrmanová skončila druhá, L. Selinger čtvrtý. a J. Kubišta osmý. Mezi staršími byla V. Studentová pátá a A. Doksanská sedmá.

Červenec – CORONA CUP dorostu a dospělých – opět jsme měli významné zastoupení – šest dívek a žen (Simona Kubová, Michaela Malinová, Kamila Slabihoudová, Eliška Doksanská, Veronika Zelenková a Zuzana Svobodová) a sedm dorostenců a mužů (Tomáš Franta, Jakub Štemberk, Filip Jezbera, Karel Kaška, Tomáš Moravec, Jan Valenta a Maxim Dvořák). Mezi deset nejlepších se dostali Tomáš Franta (první mezi muži), Jakub Štemberk (čtvrtý mezi muži) a Filip Jezbera (osmý mezi staršími dorostenci) a Simona Kubová (první mezi ženami). 

Září – finále MČR družstev skončilo pro chomutovské plavání historickým úspěchem. Po obrovském boji skončily ženy o pouhých 6 bodů čtvrté, když byly předstiženy třetí Ostravou v posledním závodě. Muži skončili osmí, citelně chyběl nemocný Tomáš Franta. V součtu výsledků mužů a žen se stal náš oddíl šestým nejúspěšnějším plaveckým oddílem v celé ČR, což je neskutečný úspěch.

Říjen–listopad – International Swimming League Budapešť. Simona Kubová dostala stejně jako v předcházejícím roce pozvánku mezi nejlepší plavce světa a zúčastnila se několika kol Světové plavecké ligy. Ve všech závodech zaplavala výborně, na hranici svých osobních i národních rekordů. Byla jednou ze tří plavkyň z ČR, které měly tu čest se těchto skvělých utkání zúčastnit.

Listopad – Mezinárodní mistrovství Uzbekistánu – s reprezentací ČR se zúčastnili tři naši plavci a všichni zaplavali výborné časy a získali cenná umístění – pokaždé byli na stupních vítězů. Simona Kubová zvítězila dvakrát, Tomáš Franta zvítězil třikrát a jednou byl druhý, Jakub Štemberk byl jednou první, dvakrát druhý a jedenkrát třetí.

Zpracoval: Martin Doksanský, předseda TJ