Šest medailistů na Litvínovském poháru

V sobotu 9. října se v litvínovské pětadvacítce konal již 17. ročník Litvínovského poháru. Chomutovská Slávie na tento mítink vyslala početnou výpravu závodníků mezi deseti a osmnácti lety. U všech závodníků se jednalo o „víceboj“ jednotlivých způsobů, u většiny byly všechny závody stometrové, jen kategorie desetiletých plavala 100 m znak, prsa a volný způsob a čtveřici zkompletovala motýlkovou 50. Nejlepší v součtu jednotlivých disciplín se pak probojovali až do finále v polohovém závodě. A šestice chomutovských tam dokonce brala medaili!

Mezi desetiletými se do finále, které pro tuto kategorii bylo v závodě na 100 m polohově, probojovali hned čtyři závodníci. Nejúspěšnějším z nich byl Adrian Lehnert, který, s výjimkou prsové 100, ovládl všechny disciplíny – na prsa byl „až“ druhý. Tomu zdatně sekundoval Damián Pecháč, který bral tři stříbra (vč. finále) a jeden bronz. Zahanbit se nedal ani Tomáš Vachulka, který bral jedno druhé a dvě třetí místa. Ve finálovém závodě skončil těsně čtvrtý. Mezi dívkami pak byla jedinou chomutovskou účastnicí Klára Staňková, která byla nejlépe třetí na kraulové 100, ve finále pak brala, stejně jako Tomáš, čtvrté místo. Sluší se však dodat, že svými pěti starty dokázala hned osmkrát překonat svůj nejlepší osobní výkon (včetně mezičasů delších závodů).

V kategorii jedenáctiletých prokázal vynikající formu z předcházejících závodů Tobias Student. Ačkoli se mu nepodařilo zopakovat vystoupení z Litoměřic, a sice pět startů, pět zlatých medailí, dokázal celkem sedmkrát překonat osobní rekord. Celkový součet pak tvořily čtyři první, finále nevyjímaje, a jedno druhé místo.

Mezi dvanáctiletými a staršími již pak finále tvořil závod na 200 m polohově. Jedinou dvanáctiletou účastnicí finále se stala Kateřina Staňková, které se podařilo v něm i zvítězit. K tomu přidala ještě jedno první místo a sice na znakové 100. Zároveň, jak je v Chomutově již dobrým zvykem, pokořila více osobních maxim, než plavala závodů. Konkrétně její účet činí sedm osobáku z pěti startů.

I třináctiletí chomutovští plavci měli ve finále svého zástupce. Byl jím Jan Kubišta, který skončil pátý. Zároveň se podařil Lukáši Selingerovi vylovit bronz na prsařské 100. Oběma se taktéž podařilo překonat nejlepší výkony, Honzovi dvakrát a Lukášovi hned třikrát.

I čtrnáctiletá Anežka Doksanská potvrdila svojí extratřídu. Ačkoli měla za sebou náročný program včetně pomoci ženskému výběru Slávie Chomutov ke čtvrtému místu na MČR družstev, podařilo se jí proklouznout mezi šestici nejlepších. Ve finále brala stříbrnou medaili, navíc v osobním rekordu. K tomu zvítězila na své oblíbené znakové 100 a druhé stříbro přidala na stovce motýlkem.

V kategorii dorostu a dospělých si nejlépe vedla nejmladší z nich, Valentýna Studentová. Stejně jako Anežka měla v předcházejících týdnech náročný program, dokázala však ve finále dosáhnout na stříbrnou medaili, ke které přidala vítězství na „své“ prsové 100 a osobní rekord na motýlkové 100. Do finále ji doprovodila o rok starší Zuzana Svobodová, které se podařilo zvítězit na kraulové 100, druhá byla za Valentýnou na 100 m prsa. Ve finále její výkon stačil na místo páté. Mezi muži se do finále probojoval pouze Tomáš Moravec, který v něm skončil pátý. Také bral medaili za prsovou 100. Na stupně vítězů se pak probojoval i Karel Kaška, který skončil druhý na 100 m znak.

V celkovém součtu mezi družstvy pak plavci chomutovské Slávie nenašli konkurenci a odvezli si tak pohár pro nejúspěšnější oddíl. Další víkend čeká nejlepší chomutovské závodníky 5. kolo Českého poháru v Plzni. Zúčastní se ho i všichni jmenovaní z kategorie dorostu a dospělých.