Moravec a Kaška těsně za stupni vítězů na jihlavském Axis Cupu

Během víkendu 30. a 31. října se v jihlavské pětadvacítce konalo 6. kolo Českého poháru v plavání, tradiční mítink jménem Axis Cup. Chomutovská Slávie na tento závod vyslala 10členný tým složený z plavců závodního mužstva. Pro některé z nich se jednalo o „tréninkový“ závod, který absolvovali hned po soustředění Sportovního centra mládeže. Závodů se však nezúčastnila dvojice nejlepších chomutovských plavců, Simona Kubová a Tomáš Franta, které v termínu 2. až 7. listopadu čeká Mistrovství Evropy v krátkém bazénu, konané v ruské Kazani.

Nejúspěšnějším z chomutovských byl Tomáš Moravec, který dvakrát sahal po stupních vítězů. Nejprve byl čtvrtý na prsové 100 s časem 1:06,07 min, aby pak toto umístění zopakoval časem 2:23,95 min na dvojnásobné trati. Druhým zmíněným časem si zároveň vytvořil nový osobní rekord. Kromě těchto dvou účastí v A finále přidal i čtyři závody v B finále, a to na všech znakových tratích a prsové 50. I na druhé dvousetmetrové trati si vytvořil nové osobní maximum.

Po dvou účastech jak v A finále, tak i ve finále B, si připsal i Karel Kaška. Ačkoli se mu nepodařilo navázat na fantastickou formu z Plzně, bral „bramborovou medaili“ za znakovou 50 a čas 27,81 s. Na dvojnásobné trati byl časem 1:00,53 min pátý a účasti ve finále B mu zajistily výkony na znakové 200 a motýlkové 100.

Do finále A se taktéž probojovala patnáctiletá Valentýna Studentová, která mezi nejlepší proklouzla po odhlášce jedné soupeřky na prsové 200. Zde pak výkonem 2:46,14 min zaznamenala páté místo. K tomu přidala i dvě účasti v B finále, a sice na prsové 100, kde skončila druhá, a polohové 200, kde byla šestá.

Účastí mezi šesticí nejlepších se může chlubit i Jan Valenta, který proklouzl do finále A na polohové 200, kde skončil šestý s časem 2:16,43 min. K tomu přidal tři účasti ve finále B na všechny znakové tratě, kdy 50 a 200 vyhrál, zatímco na prostřední, stometrové trati skončil druhý. Zároveň si na dvě „delší“ disciplíny vytvořil výkony 1:00,95 min, resp. 2:12,55 min nová osobní maxima.

Účast v odpoledních bojích, určených pro finálové závody, si účastí v B finále zajistili i další chomutovští plavci. Nejmladší z nich, čtrnáctiletá Anežka Doksanská se do něj probojovala na znakové 200, nakonec v B finále brala pomyslné stříbro a celkové osmé místo. Hned dva výsledky mezi dvanáctkou nejlepších měla o dva roky starší Zuzana Svobodová. Nejprve se tam probojovala na prsové 50, kde byla pátá, na prsové 200 poté byla čtvrtá. Jeden start v odpoledním finále měla i Veronika Zelenková, která byla čtvrtá na trati 200 m motýlek.

Chomutovští soutěžili taktéž ve štafetách, konkrétně ve smíšené kraulové štafetě na 4x 50 m. Štafetu „A“ zahajovala nejmladší chomutovská účastnice, teprve třináctiletá Kateřina Tautrmanová. Té se podařil zajímavý zápis. Nejprve si v rozplavbách kraulové 50 vylepšila osobní rekord na hodnotu 28,9 s, aby ho pak svým prvním štafetovým úsekem vyrovnala. Štafetu po ní pak postupně přebrali Maxim Dvořák, Anežka Doksanská a Ondřej Bušek. Výkon 1:48,00 min jim stačil na konečné šesté místo. Ve štafetě „B“ pak závodili Valentýna Studentová, Karel Kaška, Veronika Zelenková a Tomáš Moravec. O tom, že se nenechali svými oddílovými kolegy zahanbit svědčí ztráta menší než dvě sekundy a konečné deváté místo.

Bohužel však byl oznámen konec kariéry Jakuba Štemberka, který se se Slávií loučí kvůli novým studijním a životním výzvám. Je namístě připomenout, že Kuba byl účastníkem Mistrovství Evropy v krátkém i dlouhém bazénu, Mistrovství Evropy i světa juniorů a Mistrovství Evropy juniorů v dálkovém plavání. Taktéž mu celá Slávie přeje spoustu životních úspěchů v dalších letech. Díky Kubíčku!