Kubová i Franta ve finále Mistrovství Evropy

Během prvního listopadového týdne se v ruské Kazani konalo již 22. Mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Chomutovskou Slávii na tomto mítinku reprezentovala již tradiční dvojice – Simona Kubová a Tomáš Franta. Oba se shodně představili na znakařském „trojboji“, disciplínách na 50, 100 a 200 metrů.

Simona započala své představení v tatarské metropoli dvoustovkou. Zde se jí bohužel nedařilo, čas 2:11,14 min znamenal celkové 20. místo. Další disciplínou jí byl padesátimetrový sprint.

V rozplavbách dosáhla svého 9. nejlepšího času a nejlepšího letošního výkonu, čas 26,47 s znamenal postup do odpoledního semifinále ze 7. místa. Tam již svůj čas nezopakovala a čas 26,6 s znamenal 9., první nepostupové místo, pouhých 5 setin sekundy za postupem do finále.

Již další den ji však čekala stometrová disciplína. A právě zde Simona prokázala skvělé a stále vzrůstající výkony. V rozplavbách sepnula časomíru v čase 57,55 s, který jí vynesl postup do semifinále ze 4. místa. Odpoledne svůj čas ještě vylepšila, v konečném součtu ji za čas 57,36 s čekal postup do finále z páté příčky. Ve finále pak dohmátla v čase  57,12 s na 6. místě. Tento čas, podobně jako na poloviční trati, znamená Simonin čas prozatímní nejlepší výkon roku.

Tomášova vystoupení pak byla na vzdálenostně stoupajících tratích, zahájil tedy padesátkou. Již zde prokázal vynikající formu, v ranních rozplavbách zahájil svým historicky druhým nejlepším časem, 23,78 s, pouhou 1 desetinu sekundy za českým rekordem. Tento výkon znamenal 12. místo, a jelikož se do semifinále mohou probojovat pouze dva nejlepší závodníci z dané země, postoupil z 10. místa. Působení mezi šestnáctkou nejlepších evropských plavců pro něj bylo hořkosladké. Zaplaval nový český rekord, kdy dohmátl v čase 23,51 s, který bohužel stačil na 9., první nepostupové místo, o pouhou 1 setinu sekundy.

Na dvojnásobné trati pak opět zahájil 12. místem (po redukci postup z 9. místa) a časem 51,18 s. V odpoledním semifinále pak opět okusil z poháru hořkosti, sice vylepšil svůj nejlepší letošní čas na hodnotu 50,84 s, ale doplnil sérii 9. míst, tentokrát o 0,09 s.

Závěrečnou Tomášovou disciplínou byla znaková dvoustovka. V rozplavbách zaplaval čas 1:54,44 min, který znamenal 10. místo a postup do semifinále. Zde pak zaplaval nejlepší letošní výkon, 1:52,74 min, který mu ze 7. místa zajistil vytoužený postup až do finále.   Mezi nejlepší osmičkou se mu však již tento čas nepodařilo vylepšit, čas 1:53,38 min znamenal konečné 7. místo.

Simonu už nyní čeká semifinále a případné finále Mezinárodní plavecké ligy v nizozemském Eindhovenu, kde hájí barvy tureckého Energy Standard. Oba se poté připraví na vrchol letošní zimní sezony, jímž je Mistrovství světa v krátkém bazénu, které hostí Abú Zabí.