Javorková s Moravcem medailoví na MČR

Mezi 16. a 19. prosincem se v plzeňské pětadvacítce na Slovanech konalo Mistrovství České republiky juniorů a dospělých. Na mítink se probojovalo 13 chomutovských plavců, kteří rozhodně nehráli druhé housle. Dva závodníci vybojovali umístění na stupních vítězů a celkem sedm Chomutováků plavalo v odpoledních semifinálových a finálových bojích.

Nejúspěšnějším závodníkem se stal mladší junior Tomáš Moravec, který dvakrát dosáhl na stupně vítězů. Nejprve se mu podařil jiný úspěch. V rozplavbách na 50 m prsa se mu poprvé podařilo překonat absolutní oddílový rekord, kdy časem 30,2 s vymazal o 0,02 s výkon Jakuba Štemberka. Avšak tento výkon dlouho nevydržel, již odpoledne ho naprosto rozdrtil a vynikajícím časem 29,68 s si doplaval pro stříbrnou medaili ve své kategorii. Podobně velkého zlepšení času se dočkal i na dvojnásobné trati, kdy ve finále bral za čas 1:04,71 min třetí místo mezi juniory, pouhé dvě setiny sekundy za druhým Páníkem.

Na dvě medaile dosáhla i Kamila Javorková. První si vyplavala v rozplavbách polohové 200, která byla zároveň určující pro pořadí v kategorii starších juniorek. Kamila zde zaplavala čas 2:22,98 min, který jí vynesl bronz. Druhou medaili vybojovala na dvojnásobné trati. Zde ji čas 5:09,73 min stačil na druhou bronzovou medaili. Na obě disciplíny se zároveň probojovala do finále dospělých, dále pak plavala i 4 finále starších juniorek.

Na nejlepší umístění mezi dospělými dosáhl Filip Jezbera, který vybojoval 6. místo na znakové 100 za čas 55,46 s. Zároveň si připsal 4 nové osobní rekordy. Skvělého výsledku dosáhla i starší žákyně Anežka Doksanská, která si dvakrát zlepšila osobní rekord na znakové 100, přičemž se zároveň na této trati probojovala do semifinále.

I další závodníci si připsali osobní úspěchy, ať již postupem do odpoledních bojů nebo novými osobní rekordy. Nejlépe dopadla Valentýna Studentová, která si připsala 4. příčku novým osobním rekordem na prsové 200, k čemuž přidala ještě jeden nejlepší čas a dva postupy mezi finálovou desítku. Karel Kaška, který si vytvořil 4 osobní rekordy a dvakrát postoupil do finále své kategorie byl nejlépe 5. na znakové 200. Zuzana Svobodová odjela z Plzně se dvěma novými osobáky, jedním postupem do finále a nejlépe byla 9. na prsové 200.

Na „finálová“ umístění dosáhla i Eliška Doksanská, která byla shodně sedmá na 800 a 1500 m volným způsobem. Mistrovství republiky se zúčastnili i Ondřej Bušek, Jan Valenta, Markéta Vávrová, Veronika Zelenková a z plaveckého důchodu navrátivší Jakub Štemberk.

Chomutovští závodníci také nastoupili do osmi štafet. Nejlépe dopadly juniorská štafeta dívek na 4x 50 m volným způsobem ve složení Vávrová, Zelenková, Doksanská E. a Javorková společně s mužskou štafetou na 4x 50 m polohově v pořadí Jezbera, Moravec, Štemberk a Bušek, které byly shodně sedmé.

Výkony svých svěřenců zhodnotil i trenér Tomáš Baumrt: „Naši plavci předvedli velmi dobré výkony. Vyzdvihnout je nutno nejen medailisty, ale i ty, kteří zaplavali výborné časy a umístili se těsně pod stupni vítězů. Po zaslouženém svátečním odpočinku se pak začátkem ledna opět vrhnou do tvrdého tréninku. Také se budeme velmi těšit na znovuotevření chomutovského bazénu.“