Staňková, Malinová a Košatová vítězně v Ústí

Během prvního březnového víkendu se v ústeckém areálu na Klíši konal 53. ročník Plaveckých závodů mládeže, které se nyní plavou na počest Zdeňka Vaněčka. Chomutovská výprava čítala celkem 47 závodníků od dospělých až po nejmladší žactvo. Ačkoli se nejlepší chomutovští plavců připravují na vrcholy sezony v tureckém Beleku, deset z nich se probojovalo na stupně vítězů, přičemž tři plavkyně Slávie slavily i vítězství.

První z nich byla v kategorii starších juniorů a dospělých Michaela Malinová. Michaela si přivezla kompletní medailovou sbírku zásluhou vítězství na polohové 200, dvou stříbrných medailí na prsové 100 a 200 a bronzu ve sprintu na 50 m prsa. V této kategorii také na stříbrnou medaili dosáhla Markéta Vávrová, která skončila druhá v disciplíně 200 m motýlek. Zuzana Svobodová si připsala bronz za prsovou 100, k čemuž přidala i osobní rekord na 50 m volný způsob. Třetí místo vyplaval i Karel Kaška, a sice na znakové 200. Karlovi se podařilo taktéž třikrát vylepšit svůj nejlepší čas – na 50 m motýlek, 100 m volný způsob a 200 m polohový závod.

Druhou vítězkou byla starší žačka Kateřina Staňková. Kateřina po celý víkend předváděla skvělé výkony, které vyvrcholily ziskem zlata za 100 m znak a stříbra za dvojnásobnou trať. Ovšem skvělým úspěchem je vylepšení sedmi osobních rekordů. Třetí skončila v rozplavbách kraulové 50 Petra Jírová. V žákovském finále si vylepšila osobní rekord, poprvé zaplavala pod 30 sekund, avšak pohoršila si na páté místo (včetně započítání mladších žákyň). Celkový počet osobáků se u ní zastavil na čísle pět.

Své první závody na padesátimetrovém bazéně ve vítězství proměnila nejmladší žákyně Veronika Košatová. Dokázala zvítězit v závodě 100 m znakem, k čemuž přidala i bronz na poloviční trati.

I chomutovské mladší žactvo bylo v Ústí velmi úspěšné. Pět umístění v nejlepší trojici vybojoval Šimon Studnička. Skončil druhý na prsové 200 a třetí na poloviční trati, k čemuž přidal dvě druhá místa v rozplavbách padesátimetrových závodů prsy a motýlkem a třetí v rozplavbách kraulové 50. Proti němu však hovořila skutečnost, že finále plaval s až o dva roky staršími závodníky. Skvělým úspěchem taktéž byla skutečnost, že hned desetkrát přepisoval své tabulky nejlepších časů. Tři medaile si odvezl Adrian Lehnert, který skončil druhý na motýlkové 200 a dvakrát třetí – na motýlkové a kraulové 100. I Adrian si připsal desatero osobních rekordů. Stříbro v disciplíně 200 m motýlek a devět osobáků si v ústecké padesátce vyplavala Barbora Šurková.

Již 19. a 20. března závodníky přivítají České Budějovice, které budou hostit finále Mistrovství České republiky družstev, zatímco dvanáctiletí a starší, kteří se neprobojují do výběru pro tyto závody, budou v sobotu 19. plavat Kraulařský víceboj v Lounech.