Franta zaplaval limit na ME!

Tomáš Franta se společně s částí reprezentace ČR zúčastnil mezi 8. a 10. dubnem v Nizozemsku plavaném mítinku Eindhoven Qualification Meet 2022. Kromě dvou vítězství si Tomáš odvezl hlavně splněný kvalifikační limit pro účast na srpnovém Mistrovství Evropy v Římě.

Tomáš zde plaval své nejsilnější znakové disciplíny, přičemž zahájil pátečním závodem na 50 metrů. Rozplavby zahájil svým desátým nejlepším časem, 25,69 s, který ho kvalifikoval z druhého místa do odpoledního finále. Odpoledne si však vylepšil osobní rekord, který z hodnoty 25,3 s srazil na čas 25,22 s. Tento čas mu zajistil nejen vítězství, ale především o šest setin sekundy splněný limit pro Mistrovství Evropy v dlouhém bazéně. Jedinou kaňkou tak může být, že se mu o pouhých 0,05 s nepodařilo splnit limit pro účast na Mistrovství světa.

Sobotní stovku zahájil také přesvědčivě, kdy časem 55,6 s postupoval do finále dokonce z prvního místa. V odpoledním finále pak po rychlejší první i druhé padesátce dohmátl v čase 54,61 s, který mu vynesl dělené první místo s dalším Čechem v Eindhovenu, Janem Čejkou. Bohužel tento výkon další limity nepřinesl, za tím na Mistrovství Evropy zaostal o 15 setin sekundy, zatímco za Mistrovstvím světa zůstal vzdálen o více než půl sekundy. Hřát ho však může, že se jednalo o jeho letošní nejlepší výkon.

Během neděle pak Tomáš plaval doplňkovou 200. V dopoledních rozplavbách pohodlně postoupil do finále výkonem 2:06,12 min, který mu stačil na páté místo. Ve finále pak přes zlepšení času na hodnotu 2:04,25 min skončil šestý.

Tomáš se nyní připravuje na účast na mítinku International Ströck ATUS Graz Trophy, který se ve Štýrském Hradci v Rakousku plave v termínu 21. až 24. dubna.