Kubová s Frantou mistry České republiky

Mezi 30. červnem a 3. červencem hostil plavecký stadion v Praze-Podolí Letní mistrovství České republiky v plavání. Zároveň se tento mítink plaval jako čtvrté kolo Českého poháru – ARENA cupu. Z chomutovské Slávie se této nejvyšší soutěži na území Česka zúčastnilo čtrnáct závodníků.

Nejúspěšnějším chomutovským závodníkem mistrovství byl Tomáš Franta. Tomášovi se podařilo ve velké konkurenci zvítězit ve „svých disciplínách“ na 50 a 100 m znakem, přičemž nezaváhal ani jednou z rozplaveb, semifinále a finále. Velmi cenným úspěchem pro Tomáše také může být druhé místo na motýlkové 50, kde podlehl pouze olympionikovi z Tokia Janu Šeflovi. Čtvrtá medaile, která zároveň zkompletovala sbírku všech barev, byla bronzová za znakovou 200.

Pouze ve dvou závodech, avšak bezkonkurenčně a bezchybně, plavala Simona Kubová. Simona po účasti na Mistrovství světa zvolila lehčí program a nastoupila pouze do závodů na 50 a 100 m znakem. A jak již bylo řečeno, plavala naprosto bezkonkurenčně, když pod širým nebem v Podolí obě disciplíny ovládla. Navíc si na delší z obou tratí připsala splněný limit pro účast na Mistrovství Evropy. Na 50 má již limit splněný z Mistrovství světa.

I další chomutovští plavci se však probojovali do odpoledního programu, které byly vyhrazeny pro šestnáct nejlepších v dané disciplíně. Nejlépe z nich si dvěma účastmi v semifinále počínal Filip Jezbera, který byl jedenáctý na znakové 100 a čtrnáctý v poloviční disciplíně. Na celkové jedenácté místo, díky třetímu místu ve finále „B“, dosáhl na prsové 200 Tomáš Moravec. Podobně jako Tomáš se do finále „B“ probojovala Anežka Doksanská. Té se to povedlo na znakové 200, kde skončila šestá, a tudíž celkově čtrnáctá.

Úplně stejné nejlepší umístění, a to včetně disciplíny, měl i Karel Kaška. Do semifinále na prsařské stovce se probojovala také Michaela Malinová, která zde skončila, aby netrhala chomutovskou partu, rovněž čtrnáctá.

Pro další závodníky byla již účast na tomto mistrovství velkým úspěchem. Mezi ně patří Eliška Doksanská, Ondřej Bušek, Kamila Javorková, Veronika Zelenková, Jan Valenta, Valentýna Studentová a Tereza Vlasáková. Pouze do štafet pak naskočil Jakub Štemberk.

Chomutovští plavci se zúčastnili i pěti štafetových klání. Nejlépe dopadla smíšená polohová štafeta na 4x 100 m, která v sestavě Franta, Malinová, Kubová a Štemberk skončila na třetím místě.

V ženských štafetách startovaly chomutovské plavkyně ve složení Anežka Doksanská, Malinová, Kubová a Javorková na polohové štafetě na 4x 100 m, resp. Anežka Doksanská, Malinová, Eliška Doksanská a Javorková v kraulové štafetě na 4x 100 m. Obě dohmátly shodně páté.

Mužům se dařilo trochu méně, když za polohovou štafetu brali v pořadí Kaška, Moravec, Franta a Bušek šesté místo, aby v kraulové a sestavě Štemberk, Bušek, Jezbera a Franta skončili sedmí.