Franta vítězem 39. ročníku Velké ceny Chomutova

V pátek 9. a sobotu 10. září hostil chomutovský Aquasvět již 39. Velkou cenu Chomutova v plavání. Domácí Slávie na tento mítink vyslala padesátičlennou výpravu, mezi nimiž byli, jak jedenáctileté naděje, tak i ostřílení harcovníci jako Simona Kubová nebo Tomáš Franta.

Právě druhý jmenovaný se stal vítězem hlavního závodu Velké ceny – polohové 200, kde se během znakového úseku dostal před pardubického Alberta Moce a již nenechal nikoho se přiblížit. Tomáš zároveň vyhrál i své zbývající starty, když se mu podařilo ovládnout polohovou 100 a padesátimetrové sprinty znakem a volným způsobem.

Na absolutní začátek sezony zaplavala dobré výkony i druhá chomutovská hvězda, Simona Kubová. Simona, ačkoli startovala ve svých doplňkových disciplínách, dokázala porazit specialistky na dané závody a zvítězila tak v závodech na 50 a 100 m motýlek a 100 m polohově. K tomu ve velmi těsném finiši brala i druhé místo za prsovou 50.

Mezi dospělými muži se v dobré formě prezentoval také Jakub Štemberk. Jakub, přestože je velmi vytížen studijními povinnostmi, byl druhý v královské disciplíně 100 m volným způsobem, druhé stříbro přidal na motýlkové 50 a třetí skončil v nejkratším kraulovém sprintu. Jedno druhé místo za prsovou 100 vyplavala také Michaela Malinová

Tři třetí místa za všechny znakové disciplíny si domů odnesl Karel Kaška, zatímco Valentýna Studentová skončila třetí na prsové 100 a 200.

V kategorii třinácti a čtrnáctiletých plavců se nejvíce dařilo Lukáši Selingrovi, který dohmátl první na kraulové 400 a prsové 100, k čemuž přidal i čtyři druhá místa za motýlkovou 100 a 200 a kraulovou 100 a 200. I Kateřina Tautrmanová vystoupala dvakrát na nejvyšší stupínek, když ovládla kraulovou a znakovou 200. Také byla dvakrát druhá (v obou případech na polovičních distancích) a jednou třetí, a sice na polohové 100.

Dvě druhá místa za znakové závody na 100 a 200 m si vyplaval Jan Kubišta, druhý na polohové 400 skončil Jakub Lehnert a třetí na znakové 200 doplavala Kateřina Staňková.

V nejmladší kategorii se již tradičně nejvíce dařilo Tobiasi Studentovi. Tobias celkem ovládl čtyři závody – 100 a 200 m motýlek, 100 m znak a 400 m volný způsob, k čemuž přidal i druhá místa za polohovou 100 a kraulovou 200 a jedno třetí místo za, pro něj doplňkovou, prsovou 100.

Zdatně mu sekundoval i jeho stálý parťák na stupních vítězů, Šimon Studnička. Šimon byl nejrychlejší na prsové 200, druhý na poloviční disciplíně a třetí v závodech na 100 m volný způsob, 100 m polohový závod a 100 m motýlek.

Mezi nejmladšími dívkami pak dvakrát zvítězila Barbora Šurková, a sice na 100 a 400 m volný způsob. I ona zkompletovala medailovou sbírku, v jejím případě druhým místem na motýlkové 100 a třetími místy za 200m závody volným způsobem a motýlkem a „dlouhou“ polohovku.

Mezi o rok staršími závodníky se dokázal prosadit také Adrian Lehnert, který skončil třetí v náročných závodech na 400 m polohově a 200 m motýlkem.

Již podeváté byla součástí Velké ceny Chomutova exhibice nejlepších českých plavců společně s Pro-Am štafetou, kde plavou vždy dva zástupci vybrané partnerské společnosti Slávie Chomutov a dva profesionální plavci, muž a žena.

Exhibice se plavala již několikátým rokem jako soutěž mezi týmem „Simča“ vedeným chomutovskou olympioničkou Simonou Kubovou a týmem „Franťák“, který jako kapitán vedl účastník Mistrovství Evropy i světa Tomáš Franta.

Jak je již v chomutovské exhibici zvykem, strhující souboj rozhodovala závěrečná štafeta, kde s velkým náskokem zvítězil tým „Simča“ a zajistil si tak vítězství nejtěsnějším možným rozdílem jednoho bodu.

V Pro-Am štafetě se podařilo uzmout premiérové vítězství společnosti Marves v.o.s., kde plavali kmenoví zástupci společnosti Tomáš Bruna a Jakub Marek, které doplnili pražská Barbora Seemanová s brněnským Matějem Zábojníkem. Oba chomutovští závodníci nastoupili společně v barvách Trading BR s.r.o. a brali celkové čtvrté místo.