Slabihoudová opět mistryní ČR, Kaška si doplaval pro stříbro

Kamila Slabihoudová na mistrovství České republiky staršího žactva v Kopřivnici navázala na své letní vystoupení z Ústí nad Labem a stejně jako před půl rokem si i nyní vyplavala tři cenné kovy. V Trutnově si pro svou první medaili doplaval Karel Kaška, který dohmátnul druhý ve velmi dramatickém závodě na 1500 metrů kraul.

V Kopřivnici se představili čtrnáctiletí plavci a plavkyně, včetně sedmičlenné výpravy TJ Slávie Chomutov. Největší nadějí na zisk cenného kovu byla juniorská reprezentantka Kamila Slabihoudová, která předpoklady třemi medailemi potvrdila. Prvním pódiovým umístěním pro ni byl bronzový závod na 200 metrů motýlek. V závodě také posunula oddílový rekord (2:32,40).

Pro zlato si pak doplavala na 200 metrů polohově. Do jasného vedení se dostala během znakařského úseku a až do konce závodu se k ní žádná ze soupeřek ani nepřiblížila. Stejně jako na motýlku překonala vlastní oddílový rekord (2:25,36). Během závodu na 400 metrů polohově vše vypadalo na obhajobu zlaté medaile z letního mistrovství, když po třetím ze čtyř úseků měla náskok více než pět vteřin. Na posledním úseku ale o celý náskok přišla a musela tak spokojit se stříbrnou medailí. Kromě medailových umístění si doplavala ještě pro další cenná umístění – těsně čtvrtá byla na 100 metrů znak, pátá na 100 metrů motýlek a šestá na 100 metrů prsa.

S jejími výkony byl spokojen i trenér Jaroslav Jezbera, který vše bedlivě sledoval z kanadského Windsoru, kde doprovází Simonu Baumrtovou a Tomáše Frantu na mistrovství světa. „Kamča zase potvrdila, že patří mezi absolutní českou špičku ve své věkové kategorii. Je trochu škoda té čtyřstovky, s osobákem by vyhrála, ale vyhrála dvoustovku, má další dvě medaile, pokaždé skončila do šestého místa, to dokáže málokdo.“

S medailovými ambicemi do Kopřivnice odjížděl také Filip Jezbera. Jenže pokaždé skončil těsně za medailovými pozicemi. Skončil dvakrát pátý (200 metrů znak a 400 metrů polohově), šestý na 200 metrů polohově, devátý na 100 metrů polohově a dvakrát jedenáctý. „Filip bohužel nedokázal vylepšit ani vyrovnat ve svých hlavních disciplínách časy z průběhu podzimu, ostatní kluci to dokázali a proto je bez medaile. Celkově byl v desítce čtyřikrát, v létě jenom dvakrát, takž zlepšení tam vidět je, ale s malou kaňkou, protože mohl dopadnout ještě o něco líp,“ zhodnotil vystoupení svého syna a svěřence trenér Jezbera.

Do elitní desítky se dokázala prosadit ještě Michaela Malinová, která skončila devátá na 200 metrů prsa a desátá na poloviční trati. Čtveřice Eliška Dvořáková, Alice Richtrová, Stanislava Chytrová a Jakub Kindl končili své závody v druhé polovině startovního pole.

Dívčí štafeta ve složení Slabihoudová, Malinová, Richtrová a Malinová na 4x50 metrů polohově dokázala obhájit pozice z letního mistrovství a doplavaly na druhém místě.

Karel Kaška si v Trutnově doplaval pro svou první velkou medaili

Druhá část chomutovských plavců cestovala do Trutnova, kde se o mistrovské tituly utkali mladší žáci (dvanáctiletí). Po výtečných výkonech na oblastních přeborech vyrážel na severovýchod Čech jako jeden z favoritů také chomutovský Karel Kaška.

Na medaili si však musel několik závodů počkat. V prvních dvou závodech doplaval na čtvrtých místech – nejprve na 200 metrů motýlek a následně na 400 metrů kraul, kde překonal vlastní, dva týdny starý oddílový rekord (nově 4:39,73), následně byl pátý na 200 metrů polohově a pak přišel závod na 1500 metrů volným způsobem. V napínavém závodě, kde se tři závodníci přetahovali o vítězství až do posledního tempa, doplaval Karel Kaška na druhém místě v novém oddílovém rekordu 18:01,43 a stejně jako na oblastních přeborech vylepšil oddílový rekord i na trati 800 metrů kraul, když tímto mezičasem proplaval v čase 9:38,56. V dalších závodech pak doplaval sedmý na 200 metrů znak a pátý na 400 metrů polohově. Z jeho výkonů měl pochopitelnou radost i trenér Jezbera „Kája na tréninku dře jako málokdo a teď to přineslo ovoce – tu medaili si opravdu zasloužil. Navíc jí získal v tak krásném závodě, až mě mrzí, že jsem to nemohl vidět naživo, protože aby se na nejdelší bazénové tratí poskládali tři plavci do čtyř desetin, to se opravdu jen tak nevidí. Navíc i v dalších závodech podal dobré výkony a byl nejhůře sedmý,“ byl z Karlových výkonů nadšený trenér Jezbera.

Na MČR mladších žáků dokázaly projít kvalifikačními závody také motýlkářky Veronika Zelenková s Markétou Vávrovou a obě doplavaly na 200 metrů motýlek v polovině startovního pole.