Franta třikrát zvítězil na Velké ceně Ústí nad Labem, Šilhanová se loučila s kariérou

Na čtvrtý ročník Velké ceny Ústí nad Labem se z Chomutova vydala jednadvacetičlenná výprava, mezi kterými byli dorostenci a starší žáci. Devět z nich dosáhlo na cenné kovy, nejvíce po čtyřech medailích Tomáš Franta a Jakub Štemberk. S úspěšnou plaveckou kariérou se v Ústí posledním závodem rozloučila Štěpánka Šilhanová, jedna z nejlepších plavkyň chomutovské historie.

Štěpánka Šilhanová odplavala poslední závod

V Ústí nad Labem plavala Štěpánka Šilhanová jediný závod – 100 metrů kraul. V tomto závodě jí však už nešlo o umístění, ani o čas, ale pouze o rozloučení se s aktivní plaveckou kariérou. Ihned po doplavání za Štěpánkou přispěchal zástupce pořádajícího oddílu Roman Eckert, aby jí předal kytici.

Během let, kdy každý den věnovala pečlivé plavecké přípravě, posbírala řadu úspěchů. Je mnohonásobná vítězka Poháru ČR (22x), mistryně České republiky v žákovských (12x) i juniorských (12x) kategorií, v juniorských letech několikrát získala cenný kov i mezi dospělými. Byla stabilní členkou juniorských reprezentací, v roce 2013 se účastnila mistrovství Evropy juniorů v Poznani, kam se kvalifikovala na tři individuální závody a do polohové štafety. Navíc je stále (již od roku 2011) držitelkou českého rekordu na 50 metrů motýlek (29,73) mezi třináctiletými žačkami. Zaplavala ho na MČR dospělých a dorostu v Chomutově.

Tomáš Franta třikrát zvítězil, Štemberk dvakrát

Kromě dojemné chvíle, kterou celý bazén zažíval spolu se Štěpánkou Šilhanovou, se také (a především) závodilo. Tomáš Franta si v Ústí doplaval pro tři triumfy. Dvakrát ovládl své oblíbené znakové disciplíny na 100 a 200 metrů znak a ovládl také OPEN finále hlavního závodu na 200 metrů kraul. K vítězstvím přidal ještě druhé místo na 50 metrů kraulem.

Na stupních vítězů po kraulové padesátce Tomáše doplnil třetím místem František Štemberk, který plaval i OPEN finále hlavního závodu na 200 metrů (osmé místo). Mezi muži se prosadil ještě Jakub Volf, druhý na 100 metrů znak. V kategorii žen pak na dva cenné kovy dosáhla Markéta Jenčková – druhá na 800 metrů kraul a třetí na 50 metrů motýlek.

Mezi mladšími dorostenci se dařilo čtveřici plavců. Nejvíce Jakubovi Štemberkovi, který dokázal vyhrát oba polohové závody (200 a 400 metrů), být druhý na 1500 metrů kraul, třetí na 100 metrů kraul a zúčastnit se OPEN finále hlavního závodu na 200 metrů kraul, v němž obsadil šestou příčku. Jeho bratr Josef si doplaval pro třetí místo na 50 metrů motýlek. Filip Jezbera pak pro druhé (100 metrů znak) a třetí (50 metrů znak) místo.

Mezi mladšími dorostenkami se až na stupně vítězů prosadila pouze Kamila Slabihoudová. Druhá byla na 400 metrů polohově, třetí na poloviční trati a zaplavala si také OPEN finále druhého hlavního závodu (200 metrů prsa), ve kterém doplavala osmá. Mezi žáky si pro bronz na 1500 metrů kraul doplaval Karel Kaška.