Historie plavání v TJ Slávie Chomutov

Dochovaná historie plavání v Chomutově se datuje rokem 1945. V té době byl plavecký oddíl součástí tělovýchovné jednoty Sokol, později Baník, či Válcovny trub a železárny.

V pozadí stál vždy cvičitel a trenér Jaroslav Jezbera.  Tělovýchovná jednota Slávie Chomutov byla založena v roce 1963. Z původní „tělocvičné gymnastiky“ přes „oddíl míčových her“ se postupem času začala naše TJ specializovat na vodní (plavecké) sporty. V letním období probíhaly tréninky na Kamencovém jezeře, v zimě se využíval bazén v Mostě, Teplicích a také malý bazén, který byl postaven ve škole v Hornické ulici.

V této době se naši závodníci zúčastňovali přeboru oddílů bez zimních lázní. Mezi nejlepší patřili bratří Vopičkové, bratři Jezberové, bratři Poubové, Formánek, Ciboch, Kubeš, Baumrt, Doksanský, Nuslauer, Šlenc, Šafářová.

Novodobá historie plavání v Chomutově se odvíjí od roku 1980, kdy byly dostavěny Městské lázně. Zájem o plavání byl enormní a po určité období zde byly dokonce dva plavecké oddíly – Slávie a Slavoj. Tyto oddíly se v polovině 80-tých let sloučily.

Podařilo se nám vychovat řadu žákovských, juniorských i seniorských mistrů republiky. Pravidelně mezi nejlepšími v ČR se umísťovali Benešová, Zelenková (později reprezentantka v triatlonu), Köhlerová, Hennlichová, Štemberkové, Hovorka, Kolář, Turek, Slabihoud, Zimové, Hahnová, Jezberová, Jezbera a celá řada dalších.

V roce 1999 jsme zaznamenali první plavkyni z našeho oddílu v seniorské reprezentaci ČR, stala se jí motýlkářka Radka Jezberová. Další reprezentanti na sebe nenechali dlouho čekat, největší úspěchy klubu jsou spjaty se startem kariéry Simona Baumrtové, dnes Kubové. Od svého mládí se řadila mezi nejlepší plavkyně ČR ve své kategorii.  Její kariéra začala strmě stoupat na začátku tisíciletí, jako první plavkyně z Chomutova startovala na ME a MS juniorů a jen krůček chyběl k její nominaci na OH v Pekingu. Dalším milníkem v její kariéře pak byl rok 2011, kdy získala svoji první „velkou“ medaili za 3.místo na ME v Eindhovenu. Od té doby pravidelně vozila medaile z velkých akcí, stala se v roce 2013 mistryní Evropy v Herningu, nominovala se na OH v Londýně i v Rio de Janeiru a jako první český sportovec i na OH v roce 2020 v Tokiu. Stala se pětkrát nejlepší plavkyní roku v ČR.

V klubu se okolo Simony postupně vytvořil tým několika nadějných závodníků, kteří šli v jejích stopách, a tak jsme postupně zaznamenali další chomutovská jména v juniorské reprezentaci – Ondřej Baumrt, Tomáš Franta, Štěpánka Šilhanová, Barbora Veselá, Jakub Štemberk.

Klub se navíc velmi dobře vyrovnal s nepříjemnou změnou tréninkových podmínek, kdy jsme byli v roce 2012 nuceni opustit padesátimetrový bazén a přesunout se na pětadvacítku v Aquasvětě. I s tímto jsme se díky podpoře Statutárního města Chomutov dokázali vyrovnat a dál se naši plavci dokázali nominovat na vrcholné evropské a světové akce.

V roce 2015 přibyl v seniorské reprezentaci k Simoně Kubové Baumrtové ještě další český rekordman Tomáš Franta a po úspěšném MS juniorů 2019 se do dospělé reprezentace proplaval i Jakub Štemberk.

TJ Slávie Chomutov si váží všech výsledků dosažených jejími členy jak na sportovním, tak i na společenském poli. Je hrdá na to, že řada jejích členů byla oceněna v anketě Nejlepší sportovec okresu či kraje.

 

Kamencové jezero v Chomutově   

    

   Soustředění - Letnice 1976

Jaroslav Jezbera mladší  Tomáš Baumrt 

TJ Slávie Chomutov - Copyright © 2014. Všechna práva vyhrazena.