Ocenění trenérů Marie Čermákové a Tomáše Baumrta

Unie profesionálních trenérů Českého olympijského výboru vyhodnotila úspěchy českých trenérů za uplynulé období a zároveň uvedla legendy do své Síně slávy. Místo mezi trenérskou elitou mají po zásluze i zástupci Českého svazu plaveckých sportů dr. Marie Čermáková a MUDr. Tomáš Baumrt.

Marie Čermáková dlouhé roky vedla nejúspěšnější české reprezentanty ve skocích do vody a byla to právě ona, kdo přivedl mezi světovou špičku Milenu Duchkovou, Heidemarii Greckou – Bártovou nebo Hanu Novotnou.

Trenérské úspěchy dr. Čermákové začínají její vlastní závodní činností. V letech 1946 - 1957 byla mistryní republiky. Od dětství trénovala pozdější olympijskou vítězku z Mexika 1968 Milenu Duchkovou a od roku 1965 těžko najdeme republikové šampióny, kteří by neprošli její trenérskou péčí. Po otevření plaveckého areálu v Pardubicích se přestěhovala do Pardubic, aby v tomto špičkovém zařízení připravovala mladé adepty skoků do vody. Svoji trenérskou činnost ukončila až se zrušením skokanského bazénu v Pardubicích. Přehled trenérských úspěchů naleznete v přehledu v závěru zprávy.

Od padesátých let publikovala v odborném tisku o problematice skoků do vody, vedla nepřebernou řadu školení a seminářů trenérů a rozhodčích. Byla mezinárodní rozhodčí ve skocích a členkou skokanské komise Evropské plavecké federace.

Do Síně slávy byli spolu s Marií Čermákovou uvedeni např. Karel Brückner (fotbal), Ivan Hlinka (hokej, in memoriam), Pavel Petera (basketbal, in memoriam) nebo Jiří Zerzáň (házená).
MUDr. Tomáš Baumrt se v pořadí Trenéra roku umístil lna 4. – 8. místě. Před chomutovského plaveckého trenéra se vešli pouze vítěz Petr Novák (rychlobruslení, Martina Sáblíková), druhý Pavel Vrba (fotbal, FC Viktoria Plzeň, nyní národní mužstvo ČR) a třetí Jaroslav Navrátil (tenis, český daviscupový tým). O nejlepších a jejich pořadí hlasovali samotní trenéři.

Tomáš Baumrt stojí za mimořádnými výsledky a medailovými zisky z nejvýznamnějších plaveckých akcí své dcery Simony. V roce 2013 se Simona Baumrtová stala v dánském Herningu mistryní Evropy v krátkém bazénu na 50 metrů znak. Ze šampionátu si přivezla i další dvě stříbrné medaile ze znakařské stovky a dvoustovky. Chomutovský pediatr se ve svém klubu nevěnuje jen Simoně a jejímu bratrovi Ondřejovi, ale podílí se i na přípravě a celkovém vzestupu dalších mladých plavců Slávie Chomutov. Za Baumrtovou tak v Chomutově vyrůstají další talenty jako například Štěpánka Šilhanová nebo Tomáš Franta.

 

Převzato z webu ČSPS.

GENERÁLNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ PARTNEŘI

 

 

 

 

 

 

 TOPlist

TJ Slávie Chomutov - Copyright © 2014. Všechna práva vyhrazena.