Franta a Šilhanová kralovali MČR dorostu

Na plavecké mistrovství České republiky dorostu (ročníky 1996-1997 a 1998-1999) do Ústí nad Labem vyrazilo z Chomutova 7 plavců v čele s Tomášem Frantou a Štěpánkou Šilhanovou. Z celkových třinácti získaných medailí jich mělo na svědomí duo Franta-Šilhanová jedenáct.

Tomáš Franta opět fantasticky vyladil formu na vrchol sezony. Hned v první den mistrovství získal tři zlaté medaile. Všechny byly z padesátimetrových sprintů, kdy postupně ovládl kraul, znak a motýlek. Na znakařské padesátce dokonce velmi těsně atakoval dorostenecký rekord, za kterým zaostal o pouhých 6 setin. Nutno podotknout, že na překonání dorosteneckých rekordů bude mít ještě dva a půl roku. V sobotu i přes výborné výkony na zlato nedosáhl a bral dvě stříbra. To první na trati 200 metrů znak, kdy mu na zlato těsně nestačil ani o dvě a půl vteřiny vylepšený osobní rekord a byl tak po letech poražen ve znakové disciplíně. Do druhého finále (100 metrů motýlek) nastupoval jen několik málo minut po vysilujícím znaku, a i když si znovu zlepšil osobní rekord, opět skončil těsně druhý. Celé mistrovství zakončil nedělními stovkami. Nejprve s přehledem ovládl závod na 100 metrů znak. Atakoval v něm český rekord, na který však podobně jako na padesátce těsně nedosáhl, tentokrát o 18 setin. A poslední zlatou medaili získal díky velmi kvalitnímu finiši na 100 metrů kraul.

Štěpánka Šilhanová cestovala do Ústí s cílem zajistit si účast na mistrovství Evropy juniorů. Naděje živila především na padesátimetrových sprintech (kraul a motýlek). Nejprve plavala 50 metrů kraul, kde jí limit nevyšel o pouhých 8 setin. Následoval 50 metrů motýlek, ale ani zde jí štěstí nepřálo, když byla limitu ještě o další 4 setiny blíže než na kraulu. Oba závody ale s přehledem ovládla. Třetím zlatým závodem pro ni bylo 200 metrů kraul, kde si opět vylepšila osobní rekord
a s náskokem více než vteřiny a půl vyhrála. Mistrovství zakončila stříbrem na 100 metrů kraul.

Životní MČR zažila Rebecca Klímová, která si doplavala pro dvě bronzové medaile. Tu první získala v závodě na 400 metrů polohově a druhou za 100 metrů znak. Nemuselo ale skončit jen u nich, protože byla ještě dvakrát čtvrtá (200 metrů polohově a znak), pátá na 800 metrů kraul a šestá na 50 metrů znak.

Mezi absolutní špičku českých dorostenců se podařilo kvalifikovat ještě dalším čtyřem plavcům – Jakub Volf, Ondřej Slabihoud, František Štemberk a Pavel Dvořák.