Baumrtová veze z MČR zlato a dvě stříbra, Franta stříbro a Šilhanová bronz

logo2Simona Baumrtová i přes vynechání svých hlavních disciplín získala na Mezinárodním mistrovství České republiky v Praze – Podolí tři medaile ze tří závodů. Po jedné medaili si z Prahy odvezli i věkem stále ještě junioři Tomáš Franta a Štěpánka Šilhanová. Dařilo se i některým dalším chomutovským plavcům, kteří získávali cenná umístění v elitní desítce. Celkem se na MČR představilo čtrnáct chomutovských plavců.

Simona Baumrtová, která se krátce před republikovým šampionátem vrátila z Koreje ze světové univerziády, kde si vyplavala stříbrnou medaili a jistotu účasti na Olympijských hrách, si chtěla krátce před hlavním vrcholem sezony (Mistrovství světa v Kazani) odpočinout od znakových disciplín a tak je úplně vynechala. Přihlásila se pouze do třech závodů a po každém z nich stanula na stupních vítězů. Nejprve získala stříbrné medaile na 50 metrů kraul a 200 metrů polohově a nakonec také zlato na 200 metrů kraul, které bylo dle vlastních slov „nejvíc vybojované zlato na mistrovství republiky“.

„Simča pojala toto mistrovství vyloženě jako přípravu před mistrovstvím světa, vynechala své hlavní závody a protože plavala z plné přípravy, neatakovala ani své osobní rekordy. Vše je směřováno k mistrovství světa a účasti ve finálových bojích,“ vysvětluje trenér Jaroslav Jezbera možná překvapivě malý počet zlatých medailí.

Svou premiérovou medaili na seniorském mistrovství České republiky si vyplaval junior Tomáš Franta. Stříbro získal v závodě na 100 metrů znak, ve kterém před měsícem na Evropských hrách v Baku zaplaval nový český seniorský rekord. V dalších závodech se probojoval do finále B (jedenáctý na 100 metrů motýlek a 200 metrů kraul) a v případě padesátimetrových sprintů do semifinále (dvanáctý v motýlku, šestnáctý ve znaku a kraulu).

„U Tomáše to je hodně podobný jako u Simči. I on má před mistrovstvím světa (juniorů), a navíc má za sebou náročný program, kdy nás skvěle reprezentoval na Evropských hrách v Baku a krátce poté na dorosteneckém mistráku. Na znakařské stovce prohrál jenom o dohmat s bývalým rekordmanem a na padesátce udělal dvě výrazné technické chyby, jinak by medaili bral určitě i tam,“ i zde si trenéři nelámají hlavu s na Frantovo poměry nepříliš výraznými výkony.

O jednu medaili se postarala další juniorka Štěpánka Šilhanová. Povedlo se jí to v závodě na 50 metrů motýlek, ve kterém sice doplavala na celkovém pátém místě, před ní ale skončily dvě plavkyně ze Slovenska, a tak v rámci mistrovství České republiky brala bronzovou medaili. K němu přidala ještě sedmé a osmé místo na středně dlouhých kraulech (400 a 200 metrů) a semifinále na 50 metrů kraul (jedenáctá).

Životní výsledky má za sebou Miroslav Soukup, který se hned dvakrát dokázal probojovat do finále B a získat celkově dvě desátá místa za 100 a 200 metrů znak. Dvě účasti ve finále B, si vyplavala také Rebecca Klímová. Desátá doplavala v závodě na 200 metrů znak a šestnáctá na 200 metrů kraul. Na Finále B (200 metrů kraul) a semifinále (50 metrů motýlek) dosáhnul patnáctými místy Ondřej Baumrt, který byl ještě jedenáctý a čtrnáctý ve vytrvalostních závodech na 1500 a 800 metrů kraul.

„Pro Štěpku Šilhanovou tohle byl po dorosteneckém mistráku druhý vrchol a získala na něm medaili, měla osobní rekordy, jsme s ní spokojeni. Výborně zaplavali také Míra Soukup a Rebecca Klímová, kteří se v náročné konkurenci umístili do desátého místa, to jsou opravdu výborné výsledky,“ chválí trenér Jezbera i další plavce.

Na mistrovství republiky se svými výkony v letní sezoně nominovali také Jan Hanulík, Barbora Matuščínová, Jakub Volf, František Štemberk, Ondřej Slabihoud, Barbora Veselá a premiérově i teprve třináctileté plavkyně Kamila Slabihoudová a Alice Richtrová.

„Další plavci, kteří na mistrovství plavali, podali slušné výkony a jen samotná účast je pro ně velkým úspěchem. A pro benjamínky týmu Kamču Slabihoudovou a Alici Richtrovou byl určitě zážitek nominovat se a plavat již ve třinácti letech na mistrovství České republiky dospělých,“ na závěr uzavřel trenér Jaroslav Jezbera.