Baumrtová byla na ME pokaždé ve finále, mladík Franta tvořil rekordy

NetanyaPoprvé v historii chomutovského plavání se na vrcholné akci představili hned dva zástupci TJ Slávie Chomutov. Na mistrovství Evropy v Izraeli se ke stálici Simoně Baumrtové přidal stále ještě junior Tomáš Franta. Simona Baumrtová si v individuálních závodech doplavala pro slušná dvě pátá a jedno šesté místo, byť možná sama věřila v medaili. Nadmíru spokojený musí být Tomáš Franta, který znovu překonal dorostenecké rekordy České republiky.

Hned první den šampionátu čekala Simonu Baumrtovou její zřejmě nejsilnější disciplína 100 metrů znak. V rozplavbách zaplavala čas 57,34 a pohodlně postoupila z druhého místa do semifinále, ve kterém čas ještě vylepšila na 57,13 a do finále šla opět z druhého místa za suverénkou posledních let Katinkou Hosszu. Finále se ovšem Baumrtové vůbec nevydařilo, časem si pohoršila oproti semifinále i rozplavbám (57,73) a doplavala pátá. Její semifinálový výkon by stačil na stříbro, čas z rozplaveb na bronz. A po závodě byla smutná. „Mrzí mě to hodně, “ hlesla nejdříve a poté se snažila najít možný důvod zhoršení oproti semifinálovým bojům. „Je to psychický problém, musím na tom ještě zapracovat. Ale zklamaná jsem, protože vím, že výkonnost mám.“

Hned další den plavala dvojnásobnou trať. Na té skončila sice znovu pátá, po závodě však byla spokojená, protože si zaplavala letošní nejlepší výkon. Po pohodlném postupu do finále ze čtvrtého místa (2:04,69) zlepšila svůj dopolední čas na 2:04,09 a skončila pátá.

Poslední šanci na individuální medaili měla ve sprintu na 50 metrů znak. Od rozplaveb až po finále se postupně zlepšovala a její výsledný čas měl hodnotu 26,75 a znamenal šesté místo. „S časem jsem spokojená, je to zase nejlepší letošní výkon, stejně jako na dvoustovce.“

V průběhu šampionátu plavala také dvě štafety. Se smíšenou polohovou štafetou na 4x50 metrů obsadila společně s Petrem Bartůňkem, Janem Šeflem a Annou Kolářovou ve finále osmé místo. Ještě o místo lépe doplavala dámská štafeta, kde plavala s Petrou Chocovou, Lucií Svěcenou a Annou Kolářovou.

Své premiérové vystoupení na vrcholné seniorské akci má za sebou sedmnáctiletý Tomáš Franta. A vystoupení to bylo vydařené. Jako první se postavil na start 50 metrů znak, kde obsadil osmadvacáté místo a zaplaval čas 24,72, kterým vylepšil tak vlastní český rekord mezi juniory. Dalším závodem pro něj byl 100 metrů znak. V tomto závodě obsadil třiatřicáté místo časem 53,47 a o pouhé tři setiny zaostal za vlastním českým juniorským rekordem. Jako poslední individuální závod plaval 200 metrů znak, ve kterém se umístil na velmi pěkném dvacátém místě. Jeho čas z tohoto závodu byl opět rekordní. Měl hodnotu 1:55,77 a svůj předcházející český rekord vylepšil o celých 99 setin.

Tomáš Franta byl součástí také svou štafet. Ve smíšené štafetě 4x50 metrů kraul obsadil společně s Petrem Novákem, Barborou Seemanovou a Annou Kolářovou třinácté místo. Patnáctí pak skončili v mužské štafetě na 4x50 metrů polohově. V ní plaval s Martinem Baďurou, Petrem Bartůňkem a Janem Šeflem.

A se svým premiérovým vystoupením na vrcholné seniorské akci byl spokojen i sám Franta. „Se svými výkony jsem spokojený, dal jsem si dva osobáky, jednou jsem ho v podstatě zopakoval. Byl to můj vůbec první evropský šampionát mezi dospělými a zhostil jsem se ho podle mého názoru výborně. Navíc plavat a potkávat se s nejlepšími plavci Evropy, v některých případech i světa bylo hodně motivující do další práce. A chvílemi jsem si připadal jako kdybych byl zpátky v Baku, jelikož tam bylo spoustu juniorských plavců, se kterými jsem plaval na evropských hrách.“