Franta zářil v Bulharsku, Baumrtové se dařilo ve Švédsku

logo1Tomáš Franta se společně s dalšími nadějnými českými dorostenci představil na Multiutkání v bulharské Sofii, kde čelil nejlepším juniorům z dalších deseti evropských států a z Brazílie. Během závodů stačil vytvořit dva rekordy mítinku, vylepšit vlastní český rekord a vyplavat si nominace na Mistrovství Evropy juniorů i dospělých.

V Sofii začal závodem na 200 metrů znak, kde zaplaval vítězný čas 2:02,29 a překonal stávající rekord mítinku. Stejným výsledkem dopadla i poloviční trať (56,02). Na nejkratším znakovém sprintu na 50 metrů se mu vyhrát nepodařilo – skončil třetí – zato vylepšil vlastní český dorostenecký rekord (26,34), který zaplaval minulý rok na Evropských hrách v Baku. V závěrečné individuální disciplíně na 100 metrů motýlek doplaval sedmý za čas 56,69.

Na programu byly i štafetové závody na 4x100 metrů polohově, 4x100 a 4x200 metrů kraulem. V polohové štafetě plaval první (znakařský) úsek a pomohl ke čtvrtému místu. V kraulové štafetě na 4x100 metrů měl na starosti závěrečný úsek, na kterém se blýsknul druhým nejrychlejším časem ze všech čtyřiceti plavců (50,87) a posunul českou štafetu z posledního desátého místa až na páté. Závěrečný úsek mu byl svěřen i ve štafetě na 4x200 metrů, česká štafeta však byla diskvalifikována.

Simona Baumrtová se jako jediná česká zástupkyně představila na plaveckém mítinku ve Stockholmu. A byť do Švédska zatím neletěla s cílem vyplavat si již ve třetí disciplíně olympijský A limit, protože úvod letošního roku trávila především na náročných soustředěních, málem se jí to podařilo. V závodě na 100 metrů znak skončila druhá, zaplavala čas 1:00,50 a zůstala jen 25 setin za A limitem.

I v dalších závodech plavala rychlé časy kousek za osobními rekordy – představila se v závodech na 50 (čtvrtá, 28,49) a 200 (čtvrtá, 2:11,74) metrů znak, 200 metrů polohově (třetí, 2:14,45) a 200 metrů kraul, kde sice skončila časem 2:01,90 pátá v rozplavbách, ale z finále se odhlásila, aby pošetřila síly na znakové disciplíny.