Baumrtová na MS byla dvakrát v semifinále, junior Franta devatenáctý
Poprvé v historii plaveckého oddílu TJ Slávie Chomutov se stalo, že vyslal na mistrovství světa dva své plavce. V kanadském Windsoru si tradiční účastnice vrcholných plaveckých akcí Simona Baumrtová vyplavala dvakrát semifinále a nováček mezi světovou elitou Tomáš Franta obsadil cenné devatenácté místo na 200 metrů znak.
Pro Simonu Baumrtovou dopadl výsledkově nejlépe hned její první závod – 100 metrů znak, ve kterém doplavala v čase 57,68 na jedenáctém místě. Nejvíce nadějí však vkládala do nejdelšího znakového závodu – na 200 metrů – ve kterém v čase 2:06,25 doplavala dvanáctá. Jak ale sama po závodě popsala, o lepší výsledek ji připravily technické problémy s plaveckými brýlemi. „Nateklo mi do nich. Před závodem jsem si kvůli podrážděné kůži musela namazat obličej krémem a bohužel jsem se trefila i na místo brejliček. Ty mi pak sklouzly, nateklo mi do nich a jen těžko jsem se v bazénu orientovala.“
Do semifinále se probojovala i na 50 metrů znak a obsadila konečné čtrnácté místo (26,90). „Tenhle postup mě překvapil, protože jsem rychlost skoro netrénovala, v přípravě jsem se soustředila hlavně na dvoustovku. A čas pod sedmadvacet je taky výborný,“ říkala mile překvapená Simona Baumrtová.
Na závěr šampionátu plavala ještě 200 metrů polohově (2:11,21) a doplavala opět těsně za elitní desítkou (čtrnáctá). Po závodě pak měla trochu rozporuplné pocity. „První půlka byla v pohodě, navíc jsem se i ušetřila nějaké síly na prsařskou část, která se mi docela povedla, ale pak mi trochu došlo na kraulu. I tak to byl můj nejlepší letošní čas a celkové dvanácté místo na světě, a to je pěkné.“
Chomutovské plavkyně byla také členkou tři štafet a ve všech společně s kolegyněmi z reprezentace doplavaly těsně za postupem do finále – 4x50 metrů polohově (desáté místo), 4x100 metrů polohově (deváté) a 4x200 metrů kraul (deváté).
Tomáš Franta se vrátil z Kanady spokojený, doufal ale v lepší časy
Přestože Tomáš Franta odjížděl do Kanady na své první seniorské mistrovství světa, zvýšenou nervozitu ale nepociťoval. „Nic nového to pro mě nebylo, na podobných akcích jsem už několikrát byl, takže žádná tíha nováčkovské nervozity na mě nepadla. Jen jsem měl trochu strach, jestli jsem to nejlepší nepředvedl už v Grazu,“ připomněl poslední závody před mistrovstvím světa, kde na poslední chvíli splnil limit.
Zasáhl do čtyř individuálních závodů a nejlepším umístěním pro něj bylo devatenácté místo na 200 metrů znak (1:54,97). Na stometrové znakařské trati (52,24) na elitní dvacítku jen těsně nedosáhnul a doplaval dvaadvacátý. Na 50 metrů znak pak obsadil osmadvacáté místo. Jako čtvrtý individuální start si vybral 100 metrů kraul, ve kterém vylepšil vlastní oddílový rekord na 49,59.
Dále se účastnil se také dvou štafet. Ve smíšené štafetě na 4x50 metrů polohově doplavali jedenáctí a na 4x200 metrů kraul šestnáctí.
Svůj cíl, tedy překonat časy zaplavané v polovině listopadu v rakouském Grazu, sice nesplnil, úplně nespokojený však nebyl. „Mám z toho trochu smíšené pocity. Na jednu stranu krásné umístění kolem dvacátého místo na mistrovství světa, na tu druhou ale bez osobáků. I když ani ty časy nebyly špatné, třeba na stovce jsem za osobákem zaostal o 5 setin, což je skoro nic. Nejlépe se mi plavala mixová štafeta, kde jsem si osobák dokonce dal, ale do statistik se mi počítat nemůže. Celkově to byla výborná zkušenost, poznal jsem nové plavce a snažil se od nich něco okoukat,“ uzavřel Tomáš Franta.