Medailové žně chomutovských plavců na MČR
Chomutovské plavání o sobě dalo opět pořádně vědět. A sice na mistrovství České republiky v Plzni, kde se co do počtu medailí zařadilo po bok největších a nejsilnějších českých oddílů. TJ Slávie Chomutov tak úspěšně navázala na nedávno proběhlý světový šampionát v kanadském Windsoru, kde měli z českých klubů společně s pražskými Bohemians jako jediní dva zástupce – Simonu Baumrtovou a Tomáše Frantu.
Ti se také postarali o většinu medailí, se čtyřmi „zářezy“ se k nim přidala Štěpánka Šilhanová a Ondřej Baumrt je doplnil v bronzové smíšené štafetě na 4x50 metrů polohově Ta má v dnešní době ze všech štafet mezi všemi oddíly největší hodnotu a tudíž bývá i nejsilněji obsazovaná. A trenéři Tomáš Baumrt s Jaroslavem Jezberou byli z celého mistrovství nadšení. „Od začátku do konce jsme si to užívali, byla to jedna velká paráda. Pro město Chomutov je to obrovská reklama, pro náš oddíl ocenění naší práce a zároveň pozitivní motivace do následujících let. Také samozřejmě závazek, abychom vychovali další plavce, kteří na tyto profíky navážou. Talenty tu máme.“
Dominance Tomáše Franty: 9x zlato, 2x stříbro, 1x bronz
Tomáš Franta si v Plzni doplaval pro úctyhodných dvanáct medailí. Čtyři pak v kategorii dospělých, dalších osm v dorostencích, mezi kterými byl posledním rokem. V kategorii dospělých ovládl své oblíbené znakové tratě na 50, 100 a 200 metrů a bronz vybojoval na trati 100 metrů motýlek. Mezi dorostenci pak triumfoval hned šestkrát – 50, 100 a 200 metrů znak, 50 a 100 metrů motýlek a 50 metrů kraul, druhý dohmátnul na 100 metrů polohově a kraulem.
Kromě medailí sbíral také rekordy. Ten nejcennější zaznamenal na 50 metrů znak, kde vylepšil o šest setin vlastní český juniorský i seniorský rekord, jehož nová hodnota je 24,34. Další rekordní záznamy byly „pouze“ oddílové – vlastní maxima překonal na 50 metrů motýlek (24,15), znak a kraul (22,75), 100 metrů polohově (55,97) a na 100 metrů motýlek (54,13) z tabulek vymazal Ondřeje Baumrta.
„Tomáš zase předvedl naprosto famózní výkony. A už poněkolikáté vylepšený český rekord byl opravdovou třešničkou na celé letošní snové sezoně, kdy byl dvakrát ve finále mistrovství Evropy juniorů, překonal několik rekordů a v prosinci se také představil v Kanadě na seniorském mistrovství světa,“ zhodnotili Tomášovo vystoupení trenéři Baumrt s Jezberou.
Baumrtová se radovala sedmkrát, Šilhanová čtyřikrát
Dalších sedm cenných kovů přidala na konto chomutovského plavání Simona Baumrtová, která bezpečně ovládla své oblíbené znakové závody na 50, 100 a 200 metrů. V dalších závodech pak v krásných a těsných závodech brala stříbra za specialistkami. Na 100 a 200 metrů polohově nestačila na Barboru Závadovou, na 100 a 200 metrů kraul pak na Barboru Seemanovou.
Pro nejcennější kov si doplavala také Štěpánka Šilhanová, když dokázala obhájit zisk mistrovského titulu mezi dorostenkami na 50 metrů motýlek. Pro třetí místa si pak doplavala v závodech na 50, 100 a 200 metrů kraul.
Velmi spokojení byli trenéři i s výkony „U holek platí úplně stejné absolutorium jako u Tomáše. Simča své hlavní disciplíny vyhrála s úplným přehledem ve velmi slušných časech a ta stříbra, hlavně na polohovkách, byla opravdu hodně těsné, drama až do konce. Štěpánka čtyři medaile, jedna zlatá, určitě si spravila chuť po letním mistrovství, kde vyhrála motýlek a zbytek promarodila.“
Medailovou bilanci chomutovského oddílu završil bronz ze smíšené štafety na 4x50 metrů polohově, kterou plavali ve složení S. Baumrtová, O. Baumrt, Š. Šilhanová a T. Franta. „Mixová polohová štafeta je v současné době asi nejoblíbenější ze všech štafet, proto je o to větší úspěch, že jsme se v ní prosadili. Je to další z ukazatelů, že patříme mezi nejužší špičku českých oddílů,“ zakončili trenéři hodnocení svých výsledkově nejúspěšnějších svěřenců.
Mimořádné výkony podávali i další plavci
Mezi širší českou špičku patří také starší dorostenci Jakub Volf a František Štemberk a mladší dorostenci Jakub Štemberk s Barborou Veselou. Obě dorostenecké kategorie (starší, mladší) jsou spojované pro dva věkové ročníky a všichni (s výjimkou Barbory Veselé) byly ve svých kategoriích „ti mladší“. Přesto se do finále dokázali probojovat.
Nejvíce finálových účastí zaznamenal Jakub Volf, který v něm plaval čtyřikrát. Sedmý mezi dorostenci skončil na 200 metrů znak, devátý na 100 metrů znak, desátý na 50 metrů znak a dvanáctý na 200 metrů polohově. František Štemberk se dokázal prosadit na středně dlouhých kraulech, a sice na 400 (desátý) a 200 metrů (jedenáctý). Jeho o dva roky mladší bratr Jakub obsadil na 200 metrů polohově páté místo. Barbora Veselá pak byla devátá (50 metrů prsa) a desátá (200 metrů prsa).
Také s nimi byli trenéři Baumrt s Jezberou více než spokojeni „U kluků se nádherně ukázalo to, že když má člověk chuť trénovat, tak výsledky zákonitě přijdou. Několikanásobné účasti ve finále jsou skvělé. Opravdu je musíme pochválit. Jen je trochu škoda, že Kuba Štemberk ke konci trochu onemocněl a nemohl tak naplno prodat své schopnosti i na čtyřstovce (polohovce, pozn. autora).“
U Jakuba Volfa pak nezapomněli zmínit jednu kuriozitu, která se mu podařila. „Kuba plaval v rozplavbách i ve finále na 50 a 100 metrů znak naprosto totožné časy. To se naprosté většině plavců nepovede za život, jemu hned ve dvou disciplínách na jedněch závodech. V přesnosti je možná nejlepší na světě,“ dodal pobaveně Jaroslav Jezbera.
Účast na MČR si svými výkony během sezony vyplavali i další plavci. Jako třeba zkušený Ondřej Baumrt, který se podílel na bronzu ze smíšené štafety, dále pak dorostenci Markéta Jenčková a Josef Štemberk nebo věkem stále ještě žáci Kamila Slabihoudová a Filip Jezbera. „Ondra už kvůli studiu nemá tolik času trénovat a neplave teda na úrovni osobních rekordů, ale přesto se dokázal kvalifikovat do deseti závodů a v některých se umístit do dvacátého místa, což je skvělé. Ostatní tito plavci jeli zkušenosti především sbírat, ale třeba Kamča Slabihoudová se i ve čtrnácti letech dokáže umístit ve dvacítce nejlepších, to je super,“ dodali na konec trenéři Jezbera a Baumrt.