Kubová ve finále Mistrovství světa

Mezi 16. a 21. prosincem se v arabském Abú Zabí konalo Mistrovství světa v krátkém bazénu, kam se nominovali i dva členové chomutovské Slávie, Simona Kubová a Tomáš Franta. Zatímco Franta plaval všechny znakové tratě, Simona se soustředila pouze na dvě kratší znakové disciplíny. A oba se probojovali i do odpoledních bojů.

Úspěšnější v celkovém součtu byla Simona Kubová. Simona zahajovala stometrovým závodem. V rozplavbách zaplavala skvělý čas 57,06 s, který jí s obrovskou rezervou zajistil postup mezi semifinálovou šestnáctku z šestého místa. V semifinále se jí nepodařilo přes mírně rychlejší první 50 výkon z ranních rozplaveb zopakovat, avšak čas 57,26 s znamenal postup do finále z osmého místa. V něm se Simoně podařil však zaplavat třetí nejrychlejší čas všech dob. Lépe plavala pouze v roce 2013, kdy za český rekord 56,28 s brala 2. místo na Mistrovství Evropy a časem 56,49 s pomohla výběru Evropy v soutěži proti Spojeným státům americkým pod názvem „Duel in the Pool“. Nynější čas 56,68 s stačil na skvělé sedmé místo.

Fantastické představení předvedla i na poloviční trati. V rozplavbách zahájila časem 26,44 s, který jí vynesl postup do semifinále ze sedmého místa. V semifinále pak zaplavala mírně horší čas 26,53 s, který ji o 15 setin sekundy zanechal za branami finále a v celkovém součtu znamenal 12. místo.

Tomáš Franta se však nenechal zahanbit. Stejně jako Simona, zahajoval znakovou 100. V rozplavbách plaval čas 51,04 s, který mu vynesl postup do semifinále z 12. místa. Nechal za sebou i svého velkého soupeře Jana Čejku. V semifinále pak Tomáš předvedl výkon „z říše snů“. Po první 50 obracel v čase 24,39 s, druhou zaplaval za 26,2 s – v celkovém součtu to znamenalo čas 50,59 s, zlepšení vlastního českého rekordu o 15 setin sekundy a celkové 12. místo.

Druhým Tomášovým závodem byl padesátimetrový sprint. V ranních rozplavbách zaplaval čas 23,75 s, který byl v té době jeho druhým nejlepším časem, lépe plaval jen v listopadu v ruské Kazani během Mistrovství Evropy. V celkovém součtu to stačilo na dělené 16. místo, tudíž o účast v semifinále se musel poprat ještě v rozplavání. V něm byl jeho soupeřem Portugalec Alexis Santos. Tomáš se dokázal zlepšit na 23,71 s, avšak ani tento čas nakonec nestačil a skončil tudíž na prvním nepostupovém místě.

Závěrečný závod na 200 m znakem se Tomášovi bohužel nepovedl. S velkou ztrátou za svým osobním rekordem i Janem Čejkou skončil 30. v čase 1:59,64 min.

Simona dosáhla druhého nejlepšího umístění z českých závodníků, což je vynikající výsledek, byla jednou ze tří českých finalistů v Abú Zabí. Oba však reprezentovali příkladně Slávii Chomutov, za což jim patří velké poděkování.