Student a bezchybný Selingr vítězi Litvínovského poháru

V sobotu 8. října se v litvínovském bazéně konal 18. ročník Litvínovského poháru, soutěže, kde závodníky čtveřice stometrových závodů od jednotlivých plaveckých způsobů dovede až do vytouženého finále na 200 m polohově, příp. 100 m polohově u nejmladší kategorie. Chomutovská Slávie vyslala na tento mítink 40člennou výpravu, z níž mnozí se prosadili na stupně vítězů i do finálového závodu.

Nejúspěšnějším z nich byl Lukáš Selingr. Lukáš nezaváhal v jediném závodě, po úvodním kole mě na svém kontě čtyři vítězství a osobní rekordy na 100 znakové a motýlkové. Do finále tak nastupoval jako favorit. Ani zde nezaváhal, když zvítězil způsobem „start-cíl“ a s velkým náskokem si vybojoval i páté zlato. Ke zlatu přidal i třetí osobní rekord.

Druhým chomutovským vítězem finálového závodu pak byl Tobias Student. Tento dvanáctiletý talent si v Litvínově připsal kompletní medailovou sbírku už po úvodní čtveřici disciplín, když motýlkovou a znakovou 100 vyhrál, na kraulové byl druhý a na prsové skončil třetí. I on se tak stavěl do role favorita finálového závodu. Zde pochopitelně neprováhal a s osmisekundovým náskokem si připsal osobní třetí zlato. Ve všech svých startech si připsal nové osobní rekordy, dokonce přidal šestý, který si vytvořil mezičasem na 50 m při motýlkové 100.

Na stupních vítězů finálového závodu měl ve své kategorii oddílový doprovod. Bronzovou medaili si totiž domů odvezl Šimon Studnička. Šimonovi se také podařilo urvat druhé místo na prsové 100 a dvě třetí místa za znak a motýlek. Také přidal osobní rekordy, v jeho případě byly čtyři.

Ve finále kategorie jedenácti- a dvanáctiletých je doplnili čtvrtý Adrian Lehnert a pátý Matěj Vokatý. Adrianovi se navíc v konkurenci o rok starších podařilo vybojovat třetí místo na kraulové 100. I oni pak přidali nejlepší osobní výkony, přičemž Adrian přidal tři a Matěj dokonce pět.

Mezi stejně mladými dívkami se do finále probojovala Barbora Šurková, která v něm skončila šestá. Přidala však druhé místo v královské kraulové 100 a čtyři své nejlepší výkony.

V již zmiňované nejmladší kategorii pro desetileté závodníky pak finále na polohové 100 vybojovala Veronika Košatová, která v něm skončila pátá. Jelikož se jedná o mladou závodnici, pro kterou to byly jedny z prvních závodů na krátkém bazénu, není divu, že si vytvořila (i díky mezičasům) hned sedm osobních rekordů.

V kategorii starších žáků byl velmi úspěšný Jan Kubišta. Janovi se povedlo doplavat druhý na kraulové 100, k čemuž přidal na všech zbývajících stometrových závodech třetí místa. Stejně tak skončil i ve finále, v osobním rekordu dohmátl třetí. Celkem se součet jeho osobáků zastavil na hodnotě čtyři.

I Kateřina Staňková vystoupala mezi trojici nejlepších. V jejím případě to bylo na její silné znakové 100, kde byla třetí. Ve finále pak brala konečné páté místo. Celkem si z Litvínova odvezla tři osobní rekordy.

Ani nejstarší plavci se nenechali svými mladšími kolegy zahanbit. Nejúspěšnějším z nich byl Karel Kaška, který zvítězil na znakové 100 a byl šestý ve finálové polohové 200.

Tereza Vlasáková pak v „mrtvém závodě“ brala dělené třetí místo na polohové 200, k tomu přidala i druhý bronz za motýlkovou 100. Jen o jednu setinu sekundy pak byla ve finále pomalejší Kamila Javorková, stačilo jí to tedy na páté místo.

Bronzy ze stometrových závodů si pak domů odvezly Anežka Doksanská a Zuzana Svobodová. Anežka byla třetí na znaku, zatímco Zuzana na prsou.

Nejlepší chomutovské plavce čeká již od 14. do 16. října páté kolo Českého poháru – ARENA cupu, který pod názvem Plzeňské sprinty hostí areál v Plzni na Slovanech.