Devatenáct medailí z Jarní ceny

V sobotu 11. března se v Chomutově konala Jarní cena nejmladšího žactva 2023 (2012 a mladší). Do soutěže se přihlásilo 22 klubů a Slávie nominovala 50 závodníků. Osmi plavcům se podařilo získat devatenáct medailí.

Nejmladšími účastnicemi byly Eliška Černá a Magdaléna Valešová, obě narozeny v roce 2017. V silné konkurenci na 50 m znak se neztratily a vyplavaly si v osobních rekordech krásné dvacátédeváté a třicáté místo.

Nejúspěšnějším devítiletým závodníkem se stal Josef Valeš, který zvítězil na 50 m prsa, 100 m volný způsob a 400 m volný způsob. V hlavním závodě na 50 m volný způsob dosáhl na stříbrnou medaili v čase 00:36,77. Ve všech závodech si vylepšil svá osobní maxima. Výborných výsledků dosáhl i další plavec Mikuláš Douša, který skončil stříbrný na 50 m znak a pak přidal dvě bronzové medaile na 100 m znak a 100 m volný způsob. Mezi devítiletými žačkami vynikla Ella Růžková, která vybojovala dvě třetí místa na 50 m a 400 m volný způsob. Do desátého místa se ještě umístila závodnice Ema Federselová, která byla třikrát čtvrtá (100 m znak, 400 m volný způsob a 100 m prsa) a jednou obsadila deváté místo na 100 m volný způsob.

Mezi desetiletými plavci se nejlépe vedlo Vojtěchovi Rybářovi, který získal dvě stříbrné medaile na tratích 100 m volný způsob, kde si vylepšil výkon o devět vteřin a 400 m volný způsob, kde osobní rekord posunul o třicetpět vteřin. Pod stupni vítězů skončil na 100 m polohový závod. Dobře si vedl i Ondřej Kyncl, který získal dvakrát bronzovou medaili (100 m polohový závod a 400 m volný způsob). Dále vybojoval dvě čtvrtá místa (100 m volný způsob a 50 m motýl), páté místo v hlavním závodě (50 m volný způsob) a šesté místo (100 m znak). Vše zaplaval ve svých nejlepších časech. Mezi žačkami se nejlépe vedlo desetileté Zuzaně Sýkorové, která v hlavním závodě na 50 m volný způsob skončila na druhém místě v čase 00:39,04. Ke stříbrné medaili ještě přidala dvě bronzové na 400 m volný způsob a 100 m prsa. Dále vybojovala jedno čtvrté místo (100 m volný způsob) a dvě pátá místa (50 m motýl a 100 m polohový závod).

Na medaile dosáhli i nejstarší jedenáctiletý plavci. Nejúspěšnější byla Veronika Košatová, která vybojovala dvě stříbrné medaile na tratích 100 m znak a 400 m volný způsob. Dále skončila čtvrtá (100 m polohový závod), pátá (100 m volný způsob), šestá (50 m motýl) a osmá (100 m prsa). Ve všech disciplínách si vylepšila svá osobní maxima. Na jedno druhé místo dosáhl i Tomáš Masopust, a to v závodě na 400 m volný způsob. I Tomášovi se v závodech vedlo a zlepšil si všechny časy. Nejvýraznější zlepšení zaznamenala Josefína Valešová na trati 400 m volný způsob, kde si zlepšila svůj doposud nejlepší výkon o více jak devadesát vteřin.

Úspěšná byla i smíšená polohovková štafeta na 4 x 50 m, ve složení – Tomáš Masopust, Josefína Valešová, Veronika Košatová a Ondřej Kyncl, kteří obsadili třetí místo.

Celkově můžeme Jarní cenu nejmladšího žactva zařadit mezi velmi úspěšné závody našich plavců, kde si každý závodník vylepšil alespoň jeden osobní rekord.